Bogusław Kaczyński. "Niosła go miłość do muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 13:00
Anegdotami sypał jak z rękawa, potrafił popularyzować muzykę jak nikt inny i miał olbrzymią klasę. Przyjaciele, dziennikarze, ludzie kultury wspominają Bogusława Kaczyńskiego.
Audio
  • Bogusław Kaczyński we wspomnieniach cz. 1 (Muzyka nocą/Jedynka)
  • Bogusław Kaczyński we wspomnieniach cz. 2 (Muzyka nocą/Jedynka)
  • Bogusław Kaczyński we wspomnieniach cz. 3 (Muzyka nocą/Jedynka)
  • Po swojej bibliotece Bogusław Kaczyński oprowadzał Magdę Mikołajczuk (archiwum Radiowej Jedynki)
Bogusław Kaczyński był m.in. prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz dyrektorem stołecznego teatru muzycznego Roma. Kilkakrotnie zdobył statuetkę Wiktora, został też nagrodzony Superwiktorem
Bogusław Kaczyński był m.in. prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz dyrektorem stołecznego teatru muzycznego Roma. Kilkakrotnie zdobył statuetkę "Wiktora", został też nagrodzony "Superwiktorem"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Niosła go miłość do muzyki. Dzięki pasji, którą słychać było w jego głosie, potrafił zaciągnąć do filharmonii kogoś, kto nigdy w życiu by tam nie poszedł - opowiada Maria Szabłowska. - Do tego był eleganckim, przystojnym, świetnie ubranym mężczyzną.

Bogusław Kaczyński urodził się w Białej Podlaskiej w 1942. 10 lat później po raz pierwszy trafił do opery i tak rozpoczęła się największa miłość jego życia. - Mało kto wie, że Boguś nie tylko był propagatorem muzyki operowej, ale też sam pięknie grał na fortepianie - wspomina Kazimierz Kowalski i opowiada o niezwykłych koncertach, jakie krytyk muzyczny dał m. in. w Mongolii i na Kubie.

W audycji prezentujemy także fragmenty archiwalnych audycji Bogusława Kaczyńskiego oraz utwory w wykonaniu jego ulubionych śpiewaków - w tym Marii Callas, Montserrat Caballé i Jose Carrerasa. Przypominamy także radiowe odwiedziny w bibliotece dziennikarza.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadzi: Adam Rozlach

Goście: Tadeusz Deszkiewicz (dziennikarz), Maria Szabłowska (dziennikarka), Kazimierz Kowalski (dziennikarz), Maria Sartowa (śpiewaczka), Sławomir Pietras (działacz kulturalny, popularyzator opery i baletu), Barbara Wachowicz (pisarka), prof. Andrzej Chorosiński (kompozytor, organista)

Data emisji: 22.01.2016

Godzina emisji: 0.11

kul/asz

Czytaj także

Na czym polega fenomen Konkursu Chopinowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 09:15
- Ta muzyka za każdym razem wywiera inne wrażenie. Za każdym razem pozostawia pole do interpretacji i nigdy się nie nudzi - mówił w "Sygnałach dnia" dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki Adam Rozlach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Morka: czuję się artystą spełnionym

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 16:39
- Przez tych 30 lat miałem okazję występować na wielu polskich oraz zagranicznych scenach i śpiewać różne partie operowe, operetkowe, musicalowe, czy też piosenki filmowe wielkich mistrzów - mówi tenor.
rozwiń zwiń