Konkurs Muzyki Folkowej. "Zamierzamy wystartować 15 lutego z eliminacjami"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 11:55
- Pomimo pandemii koronawirusa sporo się dzieje na polskiej scenie muzycznej. Wielu artystów, mając więcej czasu na tworzenie niż na pokazywanie swojej sztuki, wykorzystało ten czas bardzo twórczo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 
Piotr Kędziorek -  redaktor naczelny RCKL.
Piotr Kędziorek - redaktor naczelny RCKL.Foto: Grzegorz Śledź

Posłuchaj
08:36 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_02_05 PR1_00_20_58_Muzyka_nocą.mp3 Konkurs Muzyki Folkowej. "Zamierzamy wystartować 15 lutego z eliminacjami" (Muzyka Nocą/Jedynka)

 

Konkurs Muzyki Folkowej to główna część Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", jednego z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową, który organizowany jest od 1998 roku, specjalnie z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. Jego podstawowym założeniem jest aktywizowanie polskiego środowiska muzycznego czerpiącego inspiracje z folku, muzyki ludowej, tradycyjnej oraz mniejszości narodowych, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą.

shutterstock_lutnictwo skrzypce folk 1200.jpg
Konkurs Muzyki Folkowej

"Zamierzamy 15 lutego wystartować z eliminacjami"

Piotr Kędziorek przypomniał, że z uwagi na pandemię koronawirusa festiwal i konkurs w ubiegłym roku został odwołany. - Zakładamy, że w tym roku, w jakiejś formule, na jaką pozwoli nam sytuacja, festiwal się odbędzie, choć jesteśmy bardziej, jako organizatorzy, przywiązani do takiej myśli, że to będzie przede wszystkim Konkurs Muzyki Folkowej. Konkurs zawsze był dla nas najważniejszym elementem festiwalu, chociaż sam festiwal przez lata obrósł w całą masę atrakcji - wskazał gość radiowej Jedynki.

- Mam wrażenie, że pomimo pandemii koronawirusa sporo się dzieje na polskiej scenie muzycznej. Dostajemy - czy to drogą mailową, czy to w mediach społecznościowych - sporo zapytań o ten konkurs. Artyści się dobijają. Widzę, że buzuje. Sam jestem ciekaw, co się wyłoni po tej - w końcu prawie dwuletniej - przerwie. Mam nadzieję, że w bezpiecznej formule uda się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego przesłuchania konkursowe przeprowadzić. W każdym razie zamierzamy 15 lutego wystartować z eliminacjami do konkursu - powiedział kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Czytaj także:

Zwycięzcami Grand Prix dotychczasowych odsłon konkursu byli: Lumpeks, Vocal Varshe feat. Jacaszek, Grochocki_Odorowicz, Gęsty Kożuch Kurzu, Banda Nella Nebbia, Trzy Dni Później, Cicha & Spółka, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Agata Siemaszko, Wołosi i Lasoniowie, FolkRoll i Nasta Niakrasava, Sounds of Times, Karpatia, Maćko Korba, Niedźwiecki/Żak/Kierzkowski/Pulcyn, Żywiołak i Kwadrofonik, Joanna Słowińska z zespołem, Odpust Zupełny, Swoją Drogą, Cracow Klezmer Band i Muzykanci.

Uczestnicy konkursu oprócz miejsc na podium walczą też o nagrodę publiczności Burza Braw, wręczaną od 2004 roku, Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena oraz wyróżnienia.

***

Konkurs Muzyki Folkowej razem z konkursami fonograficznymi Polskiego Radia (Folkowy Fonogram Roku, Fonogram Źródeł) stanowi najaktualniejszą i wszechstronną prezentację polskiej sceny muzyki folkowej i tradycyjnej minionego roku.

W historii imprezy w jego jury zasiadało wiele znaczących postaci polskiej sceny muzycznej oraz mediów, w tym: muzycy i kompozytorzy (Jarosław Bester, Maciej Filipczuk, Zbigniew Namysłowski, Czesław Niemen, Edward Pałłasz, Jan Pospieszalski, Marcin Pospieszalski, Maria Pomianowska, Maciej Rychły, Krzysztof Trebunia-Tutka, Olo Walicki, Józef Broda, Wojciech Waglewski, Remigiusz Mazur-Hanaj, Jacek Hałas, Sylwia Świątkowska, Adam Strug, Maciej Filipczuk) oraz dziennikarze muzyczni (m.in. Maria Baliszewska, Tomasz Janas, Sławomir Król, Włodzimierz Kleszcz, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Wojciech Ossowski, Paweł Sztompke, Maciej Szajkowski).

***

Audycja: Muzyka nocą

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Piotr Kędziorek (kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej - RCKL)

Data emisji: 5.02.2021 r.

Godzina emisji: 00.00-3.00

kk

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja Maciej Szajkowski

Czytaj także

Roman Wojciechowski z nagrodą Muzyka Źródeł 2020!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 08:00
Jeden z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego, utytułowany muzyk, jest pierwszym z dwojga tegorocznych laureatów nagrody, którą honorujemy wybitnych artystów ludowych, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenach Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasadorka Biskupizny. Anna Chuda z Nagrodą Muzyka Źródeł 2020!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 08:30
Biskupizna zachwyca krajobrazem, muzyką, gwarą, zwyczajami, pieśniami, a także strojami. Anna Chuda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tamtejszych artystek ludowych, przybliżająca kulturę regionu młodemu pokoleniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folk i tradycja 2020 w fonograficznych konkursach Polskiego Radia!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 10:30
Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to dwa konkursy, które od lat stanowią najaktualniejszy i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego minionego roku w kategoriach: muzyka folkowa i tradycyjna. Listę finalistów poznamy po 8 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepis na sukces. Konkursy fonograficzne Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 16:00
Wraz z Kubą Borysiakiem zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach fonograficznych Polskiego Radia. We wtorkowej audycji akcent położyliśmy Folkowy Fonogram Roku. Zgłoszenia trwają do 15 lutego!
rozwiń zwiń