Wojciech Żółty: zdecydowanie pracujemy nad nowym albumem

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 14:30
- W 2021 roku dopiero zaczynamy działać, ale mamy nadzieję, że wszystko odmrozi się i sfera koncertów oraz wyjazdów znowu będzie dana muzykom i artystom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Żółty z zespołu Akurat, który na polskiej scenie muzycznej działa już od blisko trzech dekad. Jak w tym czasie grupa zmieniła swój styl muzyki?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stock image

sound'n'grace 1200x660.jpg
Utwór "Skrzydła" w nowej wersji. Sound'n'Grace: wróciliśmy w nim do naszych korzeni
Posłuchaj
46:44 2021_02_05 01_11_57_PR1_Muzyka_Noca.mp3 Od samego początku zespół Akurat podążał drogą ska, reggae i rocka. A teraz? (Jedynka/Muzyka Nocą)

Obecnie Akurat tworzy sześciu muzyków: Piotr Wróbel, Wojciech Żółty, Eugeniusz Kubat, Michał Sosna, Mikołaj Strachura i Dawid Broszczakowski. Wcześniej w składzie byli również: Piotr Jakimów, Łukasz Gocal, Tomasz Kłaptocz, Krzysztof Krupa, Ireneusz Wojnar, Przemysław Zwias i Bartek Pawlus.

- Początki zespołu sięgają 1994 roku. Było to pierwsze grania i instrumenty. Momentem, kiedy to ruszyło naprawdę mocno, była pierwsza płyta zatytułowana "Pomarańcza" i trzy występy na Przystanku Woodstock. Wtedy zaczęliśmy być rozpoznawani w całej Polsce - opowiada Wojciech Żółty.

Źródło: AkuratTV/Akurat, "Nowy lepszy świat"

Jaka muzyka?

Od samego początku zespół podążał drogą ska, reggae i rocka. - To jest zabawna historia, ponieważ tak naprawdę nie wiedzieliśmy, że to, co gramy, nazywa się ska. Dziennikarz w trakcie jakiegoś wywiadu czy tuż po nim powiedział nam: "Słuchajcie, te elementy rytmiczne i muzyczne, które gracie, to ska". A my na to: "Aha". W wieku, kiedy zaczynaliśmy granie, taka przytomność muzyczna była jeszcze bardzo ograniczona i brakowało nam doświadczenia oraz poważnego osłuchania - wspomina gość Jedynki.

W 2016 roku zespół, kiedy wydał album "Nowy lepszy świat", zaczął jednak odchodzić od ska i reggae.- Ta płyta jest taką wypadkową naszych muzycznych zainteresowań, korzeni i udziału w różnych muzycznych sytuacjach. To jest spora wolta w działalności zespołu - komentuje Wojciech Żółty.

- Jednym ta płyta może nie przypaść do gustu, bo jest zbyt elektroniczna i może zbyt trudna dla niektórych słuchaczy. Natomiast dla innych może być w sam raz albo… zbyt łagodna - dodaje Wojciech Żółty.

Źródło: Mystic Production TV/Akurat, "Miłość - Źródło 2"

Nowa płyta w 2021?

Czy Akurat wyda w 2021 nowy album? - Zdecydowanie pracujemy i będziemy pracować nad tym. Jest to tylko kwestia tego, kiedy uda nam się jeszcze bardziej przysiąść, spotkać i opracować nowe rzeczy - odpowiada Wojciech Żółty.

Czytaj także:

***

Audycja: Muzyka nocą

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Wojciech Żółty (Akurat)

Data emisji: 5.02.2021

Godzina emisji: 1.11

DS

Zobacz więcej na temat: Maciej Szajkowski album

Czytaj także

Paweł Tur w tęsknocie za wiosną

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 14:17
Choć za oknami zima w pełni, ale - jak to śpiewali Starsi Panowie - w duszy maj. Paweł Tur tak tęskni za wiosną, że nawet napisał specjalnie piosenkę chwalącą tę porę roku. W "Muzycznej Jedynce" premiera utworu "Wiosna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczna piosenka. Schittulli: Ziemia potrzebuje naszej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 16:02
- Nasza planeta dzisiaj bardzo potrzebuje pomocy. Każdy z nas może coś dla niej zrobić - mówi Chris Schittulli, który wspólnie z Jackiem Kotlarskim nagrał utwór zatytułowany "Piosenka o Ziemi". Gość Programu 1 Polskiego Radia jest muzycznym ambasadorem Francji w Polsce oraz Polski we Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Muzyki Folkowej. "Zamierzamy wystartować 15 lutego z eliminacjami"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 11:55
- Pomimo pandemii koronawirusa sporo się dzieje na polskiej scenie muzycznej. Wielu artystów, mając więcej czasu na tworzenie niż na pokazywanie swojej sztuki, wykorzystało ten czas bardzo twórczo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 
rozwiń zwiń