Sławomir Świdurski: moje teksty są trochę z wątroby, trochę z serca

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 17:41
- Jest o czym mówić, jest o czym krzyczeć i jest o czym śpiewać. Uważam, że należy to robić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Świdurski z punkowej grupy Prawda. Zespół całkiem niedawno wypuścił płytę zatytułowaną "Tu jest Prawda", będącą mocnym komentarzem do obecnej sytuacji na świecie.
Zespół Prawda
Zespół PrawdaFoto: Szymon Łabiński/PAP

1200_mikrofon_shutterstock.png
Wojciech Żółty: zdecydowanie pracujemy nad nowym albumem
Posłuchaj
13:20 2021_02_05 02_12_49_PR1_Muzyka_Noca.mp3 Punk rockowa Prawda z nowym albumem (Jedynka/Muzyka Nocą)

Rok 2020 powinien stanowić niewyczerpalne źródło inspiracji dla kapel punk rockowych. I tak właśnie jest w przypadku Prawdy, która reprezentuje prawdziwy głos sprzeciwu i oddolny ruch oporu. Potwierdzają to także wykrzykiwane i wyśpiewywane teksty na albumie "Tu jest Prawda".

- To jest bardzo równomiernie wymieszany materiał tego, co wzajemnie lubimy, czego słuchamy i na czym wychowywaliśmy się. Jest dużo starego punk rocka i dużo Kalifornii połączonej razem, co daje bardzo fajny efekt. Wydaje mi się, że to jest to, o co nam chodziło - komentuje Sławomir Świdurski.

Źródło: LouRockedTV/Prawda, "Anty"

Kto pisze teksty?

- Ja już jestem starym człowiekiem i generalnie był taki moment, że nawet odechciało mi się grać. Wychodziłem z założenia, że są młodsi i bardziej uzdolnieni. Nigdy nie byłem jakimś genialnym tekściarzem i nigdy nie miałem takiej potrzeby, ponieważ genialnego tekściarza miałem w kapeli. Kiedy odszedł z zespołu i już nawet z nami nie grał, to przez kilkanaście lat pisał dla nas teksty. Skutek był fantastyczny, więc nie musiałem tego samemu robić - opowiada Sławomir Świdurski.

Gość Jedynki zauważa, że jego teksty są za to proste. - Trochę z wątroby, trochę z serca. Trochę też wyrzucam to, co widzę i co słyszę. Wydaje mi się, że tak to powinno wyglądać, jeśli chodzi o punk rock. Tak naprawdę całe moje życie opierało się na punk rocku - dodaje.

Pora na bunt?

Czy w obecnych czasach muzyka może budzić świadomość ludzi? - Chciałbym, żeby tak było, ale to jest bardzo ciężkie pytanie. To ludzie powinni sobie odpowiedzieć, czy chcą buntować się przeciwko pewnym schematom czy nie chcą. Dla mnie to jest oczywista sprawa, ale niekoniecznie każdy musi podchodzić do tego w taki sam sposób - twierdzi Sławomir Świdurski.

Czytaj także:

  ***

  Audycja: Muzyka nocą

  Prowadził: Maciej Szajkowski

  Gość: Sławomir Świdurski (Prawda)

  Data emisji: 5.02.2021

  Godzina emisji: 2.12

  DS

  Zobacz więcej na temat: Maciej Szajkowski album punk

  Czytaj także

  Paweł Tur w tęsknocie za wiosną

  Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 14:17
  Choć za oknami zima w pełni, ale - jak to śpiewali Starsi Panowie - w duszy maj. Paweł Tur tak tęskni za wiosną, że nawet napisał specjalnie piosenkę chwalącą tę porę roku. W "Muzycznej Jedynce" premiera utworu "Wiosna".
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Ekologiczna piosenka. Schittulli: Ziemia potrzebuje naszej pomocy

  Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 16:02
  - Nasza planeta dzisiaj bardzo potrzebuje pomocy. Każdy z nas może coś dla niej zrobić - mówi Chris Schittulli, który wspólnie z Jackiem Kotlarskim nagrał utwór zatytułowany "Piosenka o Ziemi". Gość Programu 1 Polskiego Radia jest muzycznym ambasadorem Francji w Polsce oraz Polski we Francji.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Konkurs Muzyki Folkowej. "Zamierzamy wystartować 15 lutego z eliminacjami"

  Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 11:55
  - Pomimo pandemii koronawirusa sporo się dzieje na polskiej scenie muzycznej. Wielu artystów, mając więcej czasu na tworzenie niż na pokazywanie swojej sztuki, wykorzystało ten czas bardzo twórczo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 
  rozwiń zwiń