Bester gra Gebirtiga

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 13:00
W audycji "Muzyka nocą" z niedzieli na poniedziałek zapraszamy na spotkanie z muzyką tuzów polskiej sceny folkowej - Bester Quartet. Formacja powstała jako nowe oblicze legendarnego The Cracow Klezmer Band, zawiązanego w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera.
Bester Quartet
Bester QuartetFoto: materiały promocyjne

Oprócz niezliczonej liczby nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych czy występów w prestiżowych salach koncertowych oraz klubach muzycznych na całym świecie zespół współpracował też z wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej (John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha, Tomasz Ziętek i inni), a sam Jarosław Bester jest jednym z najbardziej uznanych, twórczych i wirtuozerskich muzyków nurtu New Jewish Renaissance.

W programie przypomnimy fragmenty koncertu Bester Quartet z 2013, promującego płytę zespołu "The Golden Land" i pierwsze publiczne wykonanie materiału, na który złożyły się się kompozycje Mordechaja Gebirtiga – poety, kompozytora, życiem i twórczością związanego z krakowskim Kazimierzem.

W audycji także ukojenie będzie się mieszać z rozgrzewającymi afrykańskimi rytmami, posłuchamy takich grup jak:
Jaako Laitinen & Vaara Raha "Naennainen", Fanfare Ciocarlia, Monsieur Doumani, Altin Gün, będzie też trochę starego dobrego afro funku od m.in. Osayomore Joseph, Afriquoi, Antibalas.

***

Tytuł audycji: Muzyka Nocą 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 0.10