Muzyka czasu przełomu

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 03:00
Z kolędą do was idziemy! W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w nocy z niedzieli na poniedziałek zapraszam na muzyczne spotkanie przy dźwiękach dobrze znanych nam melodii. Bo nic tak nie wnosi do naszych domów atmosfery świąt, co kolędy.
Audio
Trebunie Tutki - koncert noworoczny w S1
Trebunie Tutki - koncert noworoczny w S1Foto: Grzegorz Śledź

W tym najbardziej rozśpiewanym czasie w roku posłuchamy kolęd z całego świata, tymi kojarzonymi wszędzie, i tymi znanymi tylko nielicznym, z Francji, Litwy, Senegalu, Meksyku i innych krajów. W każdym bowiem kraju znajdą się wersje "Cichej nocy" czy dawnych kolęd o choince, pieśni związanych z tym szczególnym, ciemny, zimnym czasem w roku, kiedy razem z przesileniem ludzie zaczynają świętować czas przełomu, którym nie jest tylko Nowy Rok!

Do tego w audycji posłuchamy wykonań najpiękniejszych polskich kolęd śpiewanych po góralsku w wykonaniu rodzin Trebunie-Tutki i Karpieli, rejestrowanych przez Polskie Radio w czasie specjalnych koncertów kolędowych w ubiegłych latach. W programie takie kolędy jak: Z kolędą, Jezusicek malusieńki, Nocom pod Hawraniem, Hej, Tam zobawa, W stajenecce, Idą kolędnicy, Dnia jednego o północy, Na te godnie święta , Owiecki posnyny, Bartusiu okpisiu, Kolędowanie z Turoniem, Malućki, malućki, Chwała, sam na sam / Góry cie kwolom, Dobrze ześ sie Jezu, Przybieżeli do Betlejem, Nad przepaścią, Za kolędę dziękujemy.

Trebunie-Tutki to grupa będąca ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Chinach, USA, Indiach i w Armenii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa.

***

Tytuł audycji: Muzyka Nocą

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 27.12.2021

Godzina emisji: 0.10