Reżyserka filmu "Joanna": najważniejsze były dla mnie emocje tytułowej bohaterki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 08:32
- Nie chciałam zbędnych słów, które byłyby jedynie częścią informacyjną. Gdy widziałam na twarzy Joanny reakcję na to, co mówi jej lekarz, to nie potrzebowałam już tego słyszeć - mówiła w Jedynce Aneta Kopacz, reżyserka filmu dokumentalnego o Joannie Sałydze, autorce znanego bloga "Chustka", u której zdiagnozowano raka.
Audio
  • Aneta Kopacz o filmie "Joanna" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Joanna Anety Kopacz opowiada historię Joanny Sałygi, blogerki, twarzy fundacji RaknRoll, która na blogu Chustka opisywała swoją walkę z nowotworem
"Joanna" Anety Kopacz opowiada historię Joanny Sałygi, blogerki, twarzy fundacji Rak'n'Roll, która na blogu "Chustka" opisywała swoją walkę z nowotworemFoto: materiały prasowe/Wajda Studio

Film ukazuje fragmenty z codziennego życia Joanny Sałygi i jej synka Janka. Podczas zdjęć Anecie Kopacz udało się nawiązać z nimi bardzo osobistą relację, choć początkowo nie brakowało trudności.

- Nie miałam niestety tej szansy, żeby znać Joannę wcześniej. Spotkałyśmy się i od razu zaczęliśmy kręcić film. Na początku więcej było zakazów, niż przyzwoleń. Stopniowo te granice się przesuwały, aż wreszcie pewnego dnia mąż Joanny Piotr powiedział mi w rozmowie telefonicznej:" Przecież ona tak ci ufa, że pozwoli ci na wszystko. Nie musisz o nic pytać, ty mów, co będziesz robić”. To było dla mnie ogromne wyróżnienie i wielki zaszczyt - podkreślała w audycji "Dosłownie kultura" reżyserka.

Aneta Kopacz nie była pierwszym filmowcem, który chciał stworzyć obraz o Joannie Sałydze. Początkowo ona również spotkała się z odmową. - Usłyszałam od Joanny, że nie chce filmu, że blog jej wystarczy. Poprosiłam, by dała mi minutę na wyrażenie tego, jak ja to czuję, i jeżeli nadal będzie przeciwna, to już nigdy więcej nie będę jej namawiać. Gdy skończyłam, powiedziała "OK" - wspominała reżyserka.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Film "Joanna" znalazł się na tzw. krótkiej liście filmów, które mają szansę zdobyć nominację do Oscara w kategorii "krótkometrażowy dokument". Spośród 8 tytułów, które przeszły pierwszy etap selekcji, nawet 5 może zostać wyróżnionych nominacją. Decyzję Akademii Filmowej poznamy 15 stycznia 2015 roku.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg/mm

Czytaj także

Arkadiusz Jakubik o filmie "Wołyń": na planie mogłem dotknąć zła

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 20:45
- Miałem możliwość spenetrowania tego, co się dzieje w człowieku. Do jakich granic jest w stanie się posunąć, żeby przeżyć i kochać - mówił aktor Arkadiusz Jakubik, który w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego gra główną rolę męską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Ederly", czyli nie wiadomo gdzie i kiedy. Mariusz Bonaszewski na pograniczu jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:00
- Nagle przeskakuje się w czasie, równolegle przenikają się różne wątki. Pojawiają się tematy jak ze snów i wizji - mówił na palnie filmu "Ederly" Mariusz Bonaszewski, który w obrazie Piotra Dumały gra główną rolę męską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły los Michała Waszyńskiego. Z Wołynia na arystokratyczne salony

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:22
- Michał Waszyński, czyli przedwojenny filmowiec Mosze Waks miał życiorys, którym mógłby obdzielić dziesięć osób. Urodzony w wołyńskim sztetlu na początku XX wieku w ubogiej żydowskiej rodzinie umiera sześćdziesiąt lat później w Madrycie jako książę Michael Waszyński, polski arystokrata na wygnaniu i producent wielkich hollywoodzkich filmów - mówi reżyser Piotr Rosołowski.
rozwiń zwiń