Film "Nasza klątwa". Gdy dziecko może zasnąć i już się nie obudzić

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 19:57
Na Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, zwany Klątwą Ondyny, choruje 300 osób na świecie. Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Dokument "Nasza klątwa" ukazuje proces oswajania przez reżysera Tomasza Śliwińskiego i jego żonę lęku o życie ich dotkniętego tą chorobą syna.
Audio
  • Tomasz Śliwiński o oswajaniu lęku o życie swojego syna cierpiącego na chorobę zwaną Klątwą Ondyny (Dosłownie kultura/Jedynka)
Kadr z filmu Nasza klątwa
Kadr z filmu "Nasza klątwa"Foto: mat. pras.

Termin "Klątwa Ondyny" został zaczerpnięty z mitologii skandynawskiej. - Ondyna była boginią, która zakochała się w śmiertelniku. Aby z nim być poświęciła swoją nieśmiertelność. Gdy zaczęła się starzeć, ukochany ją zdradził i wtedy ona rzuciła na niego klątwę, że będzie oddychał tak długo, jak będzie o tym pamiętał. Gdy usnął, wtedy umarł. Na tym polega właśnie choroba naszego syna. Gdy Leoś zasypia, to zupełnie wyłącza oddech i trzeba go podłączyć do respiratora. Inaczej umrze - tłumaczył w audycji "Dosłownie kultura" Tomasz Śliwiński.

Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji (CCHS) został zdiagnozowany u syna reżysera filmu "Nasza klątwa" miesiąc po urodzeniu. - Pierwsze 4 miesiące życia Leoś spędził w szpitalu. Z jednej strony strasznie czekaliśmy na moment aż wreszcie trafi do domu, a z drugiej - wtedy tak naprawdę wszystko się zaczęło. Zostaliśmy sami z nim i z aparaturą. Małe dziecko dużo śpi więc musieliśmy być non stop czujni. Trochę nam zajęło nim spomiędzy tych wszystkich kabli i alarmów dostrzegliśmy nasze ukochane dziecko. Początek był ciężki i o tym jest ten film - podkreślał gość Jedynki.

Film "Nasza klątwa" znalazł się na tzw. krótkiej liście filmów, które mają szansę zdobyć nominację do Oscara w kategorii "krótkometrażowy dokument". Spośród 8 tytułów, które przeszły pierwszy etap selekcji, nawet 5 może zostać wyróżnionych nominacją. Decyzję Akademii Filmowej poznamy 15 stycznia 2015 roku, natomiast uroczysta ceremonia rozdania statuetek odbędzie się 22 lutego.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Szansę na Oscara w tej samej kategorii co "Nasza klątwa" ma także inny polski film - "Joanna", który opowiada historię relacji chorej na raka Joanny Sałygi i jej synka Janka.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg/mc

Czytaj także

W "Ederly", czyli nie wiadomo gdzie i kiedy. Mariusz Bonaszewski na pograniczu jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:00
- Nagle przeskakuje się w czasie, równolegle przenikają się różne wątki. Pojawiają się tematy jak ze snów i wizji - mówił na palnie filmu "Ederly" Mariusz Bonaszewski, który w obrazie Piotra Dumały gra główną rolę męską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły los Michała Waszyńskiego. Z Wołynia na arystokratyczne salony

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:22
- Michał Waszyński, czyli przedwojenny filmowiec Mosze Waks miał życiorys, którym mógłby obdzielić dziesięć osób. Urodzony w wołyńskim sztetlu na początku XX wieku w ubogiej żydowskiej rodzinie umiera sześćdziesiąt lat później w Madrycie jako książę Michael Waszyński, polski arystokrata na wygnaniu i producent wielkich hollywoodzkich filmów - mówi reżyser Piotr Rosołowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyserka filmu "Joanna": najważniejsze były dla mnie emocje tytułowej bohaterki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 08:32
- Nie chciałam zbędnych słów, które byłyby jedynie częścią informacyjną. Gdy widziałam na twarzy Joanny reakcję na to, co mówi jej lekarz, to nie potrzebowałam już tego słyszeć - mówiła w Jedynce Aneta Kopacz, reżyserka filmu dokumentalnego o Joannie Sałydze, autorce znanego bloga "Chustka", u której zdiagnozowano raka.
rozwiń zwiń