Jerzy Stuhr: "Obywatel" to film wyłącznie dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 08:59
- Zrobiłem ten film, bo musiałem - opowiada o swoim najnowszym filmie Jerzy Stuhr. Aktor i reżyser przyznaje, że "Obywatela" cudzoziemcom trudno będzie zrozumieć.
Audio
  • Jerzy Stuhr opowiada o filmie "Obywatel" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Jerzy Stuhr na planie filmu Obywatel
Jerzy Stuhr na planie filmu "Obywatel"Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

W swojej najnowszej komedii gość Radiowej Jedynki wyśmiewa wszystko i wszystkich, nie oszczędzając przy tym samego siebie. Głównego bohatera Jana Bratka, w różnych okresach jego życiorysu splecionego z czasami komunizmu i demokracji, zagrali ojciec i syn, czyli Jerzy i Maciej Stuhrowie. Jerzy Stuhr nie obawia się, że ironiczne spojrzenie na historię spowoduje, że Polacy stracą szacunek do siebie. - Od Włochów m.in. od Benigniego uczyłem się umiejętności śmiania się w sytuacji antybohaterskiej - mówi gość radiowej Jedynki .
Maciej Stuhr: chcemy, żeby "Obywatel" był nareszcie udaną polską komedią >>>

Jerzy Stuhr przyznaje, że film zrobił dla Polaków, bo trudno go będzie zrozumieć za granicą. Dostał już zresztą pierwsze sygnały, że cudzoziemcy nie pojmują pewnych kontekstów. Liczy, że udział jego syna w projekcie spowoduje, że film będzie też do przyjęcia dla młodszej widowni.

W jakim stopniu Jerzy Stuhr czerpał z własnego życiorysu opowiadając historię Jana Bratka? Co aktor robił na zjeździe Solidarności? Jak wyglądała współpraca z operatorem Pawłem Edelmanem? Posłuchaj całej rozmowy.

Premiera filmu Jerzego Stuhra "Obywatel" - 7 listopada.

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Jerzy Stuhr

Tytuł audycji : Dosłownie kultura

Data emisji: 3.11.2014

Godzina emisji: 17.18

(ag/asz)

Czytaj także

Maciej Stuhr: chcemy, żeby "Obywatel" był nareszcie udaną polską komedią

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 17:42
- To zawsze wielka niewiadoma. Samo to, że scenariusz nas śmieszy nie znaczy jeszcze, że film będzie śmieszny. Miejmy nadzieję, że się uda, bo jestem trochę stęskniony za dobrą, polską komedią - mówił w Jedynce Maciej Stuhr o realizowanym właśnie filmie "Obywatel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonia Bohosiewicz podgląda Jerzego Stuhra

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 17:00
Sonia Bohosiewicz i Jerzy Stuhr grają razem w spektaklu "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej, którego premiera zaplanowana jest w Teatrze Polonia 20 lutego. Jerzy Stuhr również wyreżyserował sztukę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obywatel". Jerzy Stuhr reżyseruje, gra i… śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:17
- Ten rok albo zmiecie mnie z mapy kulturalnej tego kraju, albo wzniesie mnie na wyżyny - mówił w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr: film "Obywatel" nie powstałby bez mojego syna

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 16:00
- Gdybym nie miał syna aktora, to ta opowieść nie znalazłaby się na dużym ekranie. Być może stałaby się książką - mówi aktor i reżyser o swoim nowym filmie pt. "Obywatel". Jerzy Stuhr, razem ze swoim synem Maciejem, gra w nim człowieka uwikłanego w ostatnie 50 lat historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr i światowa premiera nowych przygód Herkulesa Poirota

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 22:00
Prawie 40 lat po premierze ostatnich przygód Poirota nową powieść z udziałem słynnego detektywa napisała autorka, wybrana przez spadkobierców Agathy Christie. "Inicjały zbrodni" Sophie Hannah czytał w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń