X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Elfriede Jelinek pisząc o sobie, pisze o nas"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 21:50
- "Podróż zimowa" nie jest dramatem, to poemat rozpisany na 8 wielkich monologów o różnych aspektach życia człowieka - mówi Paweł Miśkiewicz, który przeniósł tekst na teatralne deski.
Audio
  • Paweł Miśkiewicz: w "Podróży zimowej" oglądamy Jelinek filozofkę, młódkę, staruszkę, matkę. Przyglądamy się życiu w różnych jego zakresach i funkcjach społecznych (Dosłownie kultura)
Elfriede Jelinek. Austriacka pisarka w 2004 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla za demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach
Elfriede Jelinek. Austriacka pisarka w 2004 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla za "demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach"Foto: EPA/Hans Klaus Techt

Tytuł łączy tekst Jelinek z cykl pieśni napisanych do poezji Wilhelma Müllera przez Franza Schuberta. - Motywy w nich zawarte towarzyszą niemalże każdej z części poematu. Zderzenie ostrego i nowoczesnego języka pisarki z pieśniami z innej epoki jest bardzo ciekawe - opowiada reżyser.

Paweł Miśkiewicz przyznaje, że "Podróż zimowa" jest tekstem autobiograficznym, ale łatwo w nim znaleźć odniesienia do własnego życia. - Pisała o sobie, ale jak każdy wielki filozof, przeżywa Jelinek życie trochę w imieniu nas wszystkich - uważa reżyser Teatru Polskiego we Wrocławiu

Jego zdaniem kreując sześć swoich wcieleń Jelinek żegna się ze światem, zaprasza na swój pogrzeb, a także ukazuje daremną walką o zmianę rzeczywistości. - Choć wie, że nikt nie słuchaj jej głosu wnikliwego obserwatora, i że nie ma żadnej siły sprawczej, to zatapia się w wołaniu - podkreśla. Marzeniem reżysera jest, by widz nie tyle oglądał spektakl, co wsłuchał się w niego i w wyobraźni zbudował wewnętrzny pejzaż.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: reżyser teatralny Paweł Miśkiewicz
Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 17.18

(asz/tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eric-Emmanuel Schmitt: dzieci nie uciekają od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 18:00
- Kiedy dorosły zwierza się komuś ze swojej choroby ta druga osoba odpowiada "z pewnością wyzdrowiejesz". Wyrzucamy śmierć z naszej świadomości, dzieci są w tym dużo bardziej odważne - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Jedynki autor "Oskara i pani Róży”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci "Splendorów" - nagród teatralnych Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 20:34
Teatr Polskiego Radia w poniedziałek 1 grudnia wręczył swoje najważniejsze wyróżnienia – nagrody Wielkiego Splendora dla wybitnych twórców teatru radiowego. Wśród laureatów są: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Wiktor Zborowski, Jan Matyjaszkiewicz, Zofia Posmysz oraz Stanisław Brejdygant.
rozwiń zwiń