"Elfriede Jelinek pisząc o sobie, pisze o nas"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 21:50
- "Podróż zimowa" nie jest dramatem, to poemat rozpisany na 8 wielkich monologów o różnych aspektach życia człowieka - mówi Paweł Miśkiewicz, który przeniósł tekst na teatralne deski.
Audio
  • Paweł Miśkiewicz: w "Podróży zimowej" oglądamy Jelinek filozofkę, młódkę, staruszkę, matkę. Przyglądamy się życiu w różnych jego zakresach i funkcjach społecznych (Dosłownie kultura)
Elfriede Jelinek. Austriacka pisarka w 2004 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla za demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach
Elfriede Jelinek. Austriacka pisarka w 2004 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla za "demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach"Foto: EPA/Hans Klaus Techt

Tytuł łączy tekst Jelinek z cykl pieśni napisanych do poezji Wilhelma Müllera przez Franza Schuberta. - Motywy w nich zawarte towarzyszą niemalże każdej z części poematu. Zderzenie ostrego i nowoczesnego języka pisarki z pieśniami z innej epoki jest bardzo ciekawe - opowiada reżyser.

Paweł Miśkiewicz przyznaje, że "Podróż zimowa" jest tekstem autobiograficznym, ale łatwo w nim znaleźć odniesienia do własnego życia. - Pisała o sobie, ale jak każdy wielki filozof, przeżywa Jelinek życie trochę w imieniu nas wszystkich - uważa reżyser Teatru Polskiego we Wrocławiu

Jego zdaniem kreując sześć swoich wcieleń Jelinek żegna się ze światem, zaprasza na swój pogrzeb, a także ukazuje daremną walką o zmianę rzeczywistości. - Choć wie, że nikt nie słuchaj jej głosu wnikliwego obserwatora, i że nie ma żadnej siły sprawczej, to zatapia się w wołaniu - podkreśla. Marzeniem reżysera jest, by widz nie tyle oglądał spektakl, co wsłuchał się w niego i w wyobraźni zbudował wewnętrzny pejzaż.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: reżyser teatralny Paweł Miśkiewicz
Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 17.18

(asz/tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eric-Emmanuel Schmitt: dzieci nie uciekają od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 18:00
- Kiedy dorosły zwierza się komuś ze swojej choroby ta druga osoba odpowiada "z pewnością wyzdrowiejesz". Wyrzucamy śmierć z naszej świadomości, dzieci są w tym dużo bardziej odważne - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Jedynki autor "Oskara i pani Róży”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci "Splendorów" - nagród teatralnych Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 20:34
Teatr Polskiego Radia w poniedziałek 1 grudnia wręczył swoje najważniejsze wyróżnienia – nagrody Wielkiego Splendora dla wybitnych twórców teatru radiowego. Wśród laureatów są: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Wiktor Zborowski, Jan Matyjaszkiewicz, Zofia Posmysz oraz Stanisław Brejdygant.
rozwiń zwiń