Woronowicz: Masłowska gra z inteligentnym widzem

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 07:00
- Spektakl nikogo nie pozostawiał bez emocji i tak też będzie w przypadku filmu - mówi Adam Woronowicz o ekranizacji tekstu Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest".
Audio
  • Adam Woronowicz wzrusza i bawi jako Reżyser filmu "Koń, który jeździł konno" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Magdalena Kuta jako Halina i Danuta Szaflarska jako Osowiała staruszka na wózku inwalidzkim w spektaklu Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny. TR Warszawa.
Magdalena Kuta jako Halina i Danuta Szaflarska jako Osowiała staruszka na wózku inwalidzkim w spektaklu "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny. TR Warszawa. Foto: PAP/Paweł Kula

Premiera sztuki odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Autorów (Autorenfestiwal) w Berlinie, gdzie została fantastycznie przyjęta. - W niemieckich recenzjach podkreślano, że tekst Doroty Masłowskiej wiele mówi o nas samych i naszej wspólnej historii - wspomina Adam Woronowicz, który wciela się w rolę Reżysera pracującego nad filmem "Koń, który jeździł konno".

Już 9 stycznia o walorach "Między nami dobrze jest" będą mogli przekonać się także kinomani. Podobnie jak spektakl film pod tym samym tytułem wyreżyserował Grzegorz Jarzyna. - Ekranizacja nie była czystym przeniesieniem sztuki do filmu, ale kolejną artystyczną wizją Grześka. Ci, którzy widzieli spektakl, a teraz film mówią, że ekranizacja coś dodaje. I że jeszcze raz przyjdą do teatru - mówi aktor w rozmowie z Joanną Sławińską.

Przewrotny tekst Doroty Masłowskiej wzmacnia jeszcze brawurowa gra aktorska. Prócz gościa audycji "Dosłownie kultura" w filmie zobaczymy także trzy Danutę Szaflarską, Magdalenę Kutę i Aleksandrę Popławską, które wcielają się w matkę, córkę i wnuczkę żyjące skromnie na niewielkiej wspólnej przestrzeni. - Ludzie się na tym spektaklu śmieją, a na koniec następuje kompletna cisza. Myślę że tak będzie też w przypadku filmu, ciesze się, że dotrze do szerszej publiczności - dodaje Adam Woronowicz.

Adam
Adam Woronowicz jako Reżyser i Katarzyna Warnke jako Monika w spektaklu "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny

Za rolę w "Między nami dobrze jest" aktor otrzymał nagrodę na XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Adama Woronowicza możemy także oglądać na dużym ekranie w tragikomedii Marcina Krzyształowicza "Pani z przedszkola" (premiera 25 grudnia).

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: aktor Adam Woronowicz
Data emisji: 18.12.2014
Godzina emisji: 17.18

(asz)

Czytaj także

Adam Woronowicz: mój tygrysek przyszedł zbyt późno

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 05:02
- Gdyby rola tygryska w sztuce "Ach, jak cudowna jest Panama!" pojawiła się na początku mojej aktorskiej drogi, to pewnie zrobiłbym furorę - opowiada aktor w wywiadzie udzielonym Jedynce z okazji jego 40. urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana pogody dla polskiej dramaturgii. Wysyp nowych sztuk

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 05:28
Dorota Masłowska, Michał Walczak, Paweł Demirski to zaledwie trzy nazwiska autorów dramatów, które powstały w Polsce w XXI wieku. Grono tych, którzy piszą nowe teksty dla teatrów powiększa się.
rozwiń zwiń