Więckiewicz: nie chciałem kopiować Szackiego z książek

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 18:00
- Przed rozpoczęciem zdjęć do "Ziarna prawdy" miałem łatwiej, bo nie czytałem wcześniej książki Zygmunta Miłoszewskiego, ani nie widziałem filmu "Uwikłanie" - mówi aktor.
Audio
  • Robert Więckiewicz o roli Teodora Szackiego w filmie "Ziarno prawdy". Rozmawiała Joanna Sławińska (Dosłownie kultura/Jedynka)
Robert Więckiewicz w filmie Ziarno prawdy
Robert Więckiewicz w filmie "Ziarno prawdy"Foto: materiały promocyjne/Next Film

Robert Więckiewicz wcielił się w główną rolę w filmie "Ziarno prawdy" na podstawie powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego. Aktor w rozmowie z Joanną Sławińską wyjaśnia, że nieznajomość książki, jak i protesty czytelników przeciw obsadzeniu go w roli prokuratora Teodora Szackiego dały mu wolność w budowaniu głównej postaci. - Od razu odrzuciłem myślenie, że to jest prokurator. Wiedziałem, że jest nieznośny, kapryśny, że lubi baby, że ma jakiś związek za sobą, że często jest chamski, że jest mizoginem. Ale chciałem, żeby czasami był również uwodzicielski - tłumaczy gość Jedynki.

"Ziarno prawdy" opowiada o śledztwie prokuratora Teodora Szackiego w sprawie grasującego w Sandomierzu seryjnego mordercy. Jego zbrodnie inspiruje obraz przedstawiający mord rytualny dokonywany przez Żydów na katolickim niemowlęciu. Zdaniem Roberta Więckiewicza motyw stosunków polsko-żydowskich nie jest w filmie najważniejszy. - To tylko sytuacja pretekstowa i nie wybijał bym jej na pierwszy plan. Mnie interesowała pewna gatunkowość tego kina i zmierzenie się z kryminałem - dodaje filmowy prokurator Szacki.

Premiera filmu "Ziarno prawdy" w piątek 30 stycznia.

***
Tytuł audycji:
Dosłownie kultura
Prowadzenie:
Joanna Sławińska

Gość: Robert Więckiewicz (aktor)

Data emisji: 26.01.2015
Godzina emisji:
17.20
bch/mm

Czytaj także

Robert Więckiewicz nie chce być jak James Bond

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 15:12
Aktor zagra w filmie Borysa Lankosza "Ziarno prawdy" według powieści Zygmunta Miłoszewskiego, choć miał wątpliwości, czy przyjmować propozycję. Więckiewicz, jako prokurator Teodor Szacki, będzie prowadził śledztwo w sprawie morderstwa inspirowanego barokowym obrazem, który przedstawia rytualny mord.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ziarno prawdy". Morderstwa w polskim piekle

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 18:30
– W tej historii nie chodzi tylko o to, kto zabił. Tło społeczne jest równie ważne, jak intryga – mówił Borys Lankosz, reżyser adaptacji książki Zygmunta Miłoszewskiego.
rozwiń zwiń