Operator "Idy": Pawlikowski przestraszył się, gdy pierwszy raz mnie zobaczył

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 19:12
- Dwa lata temu wyglądałem młodziej niż dziś i Paweł Pawlikowski myślał, że przysłali mu jakiegoś studenta - mówi Łukasz Żal, nominowany wspólnie z Ryszardem Lenczewskim do Oscara za zdjęcia do "Idy".
Audio
  • Łukasz Żal o filmie "Ida", współpracy z Pawłem Pawlikowskim i nominacji do Oscara (Dosłownie kultura/Jedynka)
Kadr z filmu Ida. Obraz ten jest nominowany do Oscara w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny i za najlepsze zdjęcia.
Kadr z filmu "Ida". Obraz ten jest nominowany do Oscara w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny i za najlepsze zdjęcia.Foto: materiały promocyjne dystrybutora

Mimo początkowych obaw ze strony reżysera obaj filmowcy nawiązali dobrą i owocną współpracę. - Paweł traktuje operatora jak aktora, którego – jak to on nazywa – zaprasza do tańca. Współpraca z nim była dla mnie niezwykłą przygodą – na wielkiej koncentracji, a jednocześnie radości z tworzenia. Gdy byłem na studiach, to marzyłem, żeby właśnie tak pracować - podkreśla w Jedynce Łukasz Żal.

Decyzję o czarno-białych zdjęciach do "Idy" podjął reżyser filmu. – Paweł chciał zbudować taki świat, jaki zapamiętał z dzieciństwa: czysty i niezagracony - tłumaczy operator.

Łukasz Żal jest też autorem zdjęć do nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Joanna". Zapytany o możliwość wyboru reżysera, z którym chciałby w przyszłości pracować wskazał na Terrence'a Malicka i braci Coen. - Uwielbiam ich za poczucie humoru i styl filmowy. Myślę, że operator ma u nich szansę zrobić coś niesamowitego - argumentuje gość Jedynki.

Sukces "Idy" nie oznacza wcale, że Łukasz Żal zamierza teraz stać się specjalistą od czarno-białych zdjęć. - Szukam dla siebie wyzwań. Gdy buduję świat, w którym nie czuję się pewnie, to paradoksalnie dobrze na mnie działa. Lubię funkcjonować w pewnego rodzaju dyskomforcie i robić rzeczy, których wcześniej nie robiłem - deklaruje operator.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadzenie:
Joanna Sławińska
Gość: Łukasz Żal (operator)
Data emisji: 5.02.2015
Godzina emisji:
17.17

pg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Producentka "Idy": z każdą nagrodą nasze oczekiwania rosną

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 14:52
- W styczniu, w krótkim okresie czasu, czeka nas wiele ekscytujących wydarzeń. Jestem dumna, ale jednocześnie boję się rozczarowania – mówi w Jedynce Ewa Puszczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Globy przekreślą szanse na Oscara dla "Idy"?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 05:40
Nominacja "Idy" do nagrody Złotych Globów była niezwykłym sukcesem. Choć statuetki nie zdobyła, nie przekreśla to jej szans na Oscara. - Nie jest to dramat czy wielka przegrana - komentuje Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie filmy nominowane do Oscara. "Niespodzianki będą do końca"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 13:00
"Medytacja na temat przeznaczenia", "zdejmowanie klątwy", "prostota jako esencja życia" - tak o polskich filmach nominowanych do Oscarów mówią ich twórcy, goście Radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń