Piotr Głowacki: już czuję się jak zwycięzca

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 20:07
Za rolę drugoplanową w filmie "Bogowie" aktor został nominowany do nagrody Orłów. Do kin wchodzi także "Disco polo" z jego udziałem.
Audio
  • Piotr Głowacki o współczesnym polskim kinie i filmach z jego udziałem (Dosłownie kultura/Jedynka)
Piotr Głowacki został nominowany do Orłów w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska za rolę prof. Mariana Zembali w filmie Bogowie Łukasza Palkowskiego
Piotr Głowacki został nominowany do Orłów w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska za rolę prof. Mariana Zembali w filmie "Bogowie" Łukasza PalkowskiegoFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Laureatów Orłów poznamy w poniedziałek 2 marca. Piotr Głowacki z wielkimi emocjami czeka na ten dzień, a nominacja ze strony filmowego środowiska i jednoczesne zaproszenie do grona członków Polskiej Akademii Filmowej sprawiły, że już czuje się jak zwycięzca.

Szansę na statuetki w aż 12 kategoriach ma film "Bogowie", który nasz gość określa mianem "ważnej, pozytywnej historii". - To wspólna cecha i w ogóle wyznacznik polskiej kinematografii ostatnich, powiedzmy, dwóch lat, że moje pokolenie widzi pozytywne rzeczy dookoła nas i takie też pamiętamy z naszego dzieciństwa - wyjaśnia Piotr Głowacki.

Aktor czuje, że pokolenie dzisiejszych 30- i 40-latków nie musi już buntować się i walczyć z systemem, ale "rozbudowywać". -  W nas jest energia pracy, współpracy, tworzenia czegoś nowego. Zbieramy energię tych ostatnich 25 lat i przetwarzamy ją w pozytywny sposób - dodaje.

Filmowcy mają możliwość zarówno realizować projekty artystyczne, jak i spełniać własne marzenia. Jedno z nich Piotr Głowacki spełnił grając w "Disco polo", inne - biorąc udział w najnowszym projekcie Jerzego Skolimowskiego "11 minut".

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: Piotr Głowacki, aktor filmowy i teatralny
Data emisji: 26.02.2015
Godzina emisji: 17.18

(asz/mc)

Czytaj także

Reżyser "Bogów": o dokonaniach prof. Religi dowiedziałem się ze scenariusza

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 09:18
Poznawanie historii Zbigniewa Religi reżyser najlepszego filmu 39. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni porównał do sinusoidy. – To była fascynacja przechodząca w zrozumienie, później następowało zwątpienie, a na koniec wrócił pełen entuzjazm - mówił w Jedynce Łukasz Palkowski, laureat Złotych Lwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scenarzysta filmu "Bogowie": biografią prof. Religi trafiłem filmową szóstkę

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 07:50
- Znalazłem w niej wszystko. I portret trudnych czasów po stanie wojennym, i walkę o życie, i konflikt uczeń-mistrz, konflikt pokoleń, a także ciekawy obraz mikrośrodowiska, w tym wypadku kardiochirurgów, które jest hermetyczne, posługuje się własnym językiem - mówił w Jedynce Krzysztof Rak, autor scenariusza do filmu z Tomaszem Kotem w roli głównej.
rozwiń zwiń