Tomasz Kot: po "Bogach" stałem się odważniejszy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 17:42
- Zrozumiałem, że żarty się skończyły. Zbigniew Religa uderzał głową w ścianę i czekał aż ona pęknie. Dopiero potem szukał innych rozwiązań, jeżeli to nie wychodziło - tłumaczył w Jedynce aktor.
Audio
  • Tomasz Kot o swoim aktorstwie (Jedynka/Dosłownie kultura)
Tomasz Kot z Orłem, nagrodą za najlepszą męską rolę pierwszoplanową w filmie Bogowie
Tomasz Kot z Orłem, nagrodą za najlepszą męską rolę pierwszoplanową w filmie "Bogowie"Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jak dodał, podobnie było przy kręceniu zdjęć do filmu "Skazany na bluesa". - Gdy stanąłem nad grobem Ryśka Riedla i zobaczyłem jego fanów, to pomyślałem sobie, że jeżeli schrzanię tę rolę, to dojdzie do publicznego linczu - powiedział Tomasz Kot.

Należy on do tych aktorów, którzy potrafią wcielić się każdą postać. Zrobił to m.in. grając Ryśka Riedla w filmie "Skazany na bluesa" oraz w "Bogach" jako Zbigniew Religa. Za kreację w tym ostatnim Kot dostał Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2015 w kategorii najlepsza główna rola męska. - Przy "Bogach" czułem, że muszę fizycznie zbliżyć się do głównego bohatera. Tak naprawdę chodziło jednak o to, by odnaleźć wewnętrzną siłę, która napędzała Religę - powiedział Kot.

Z kolei podczas przygotowań do roli w "Skazanym na bluesa", dużo słuchał muzyki zespołu Dżem i piosenek Riedla. - Były o samotności, a stały częścią kultury, np. "Whiskey moja żono" śpiewa się przy ogniskach. Tymczasem tam jest  wycie o pomoc. Przy "Skazanym" chciałem pokazać tylko to cierpienie, rodzaj rozdania wewnętrznego - wyjaśniał aktor.

Tomasza Kota można obecnie zobaczyć na dużym ekranie w komedii "Disco Polo". Gra w niej właściciela wytwórni kaset wideo tej muzyki.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Tomasz Kot (aktor)

Data emisji: 2.03.2015

Godz. emisji: 17.15

tj/ag

Czytaj także

Co mają wspólnego przeboje "Disco Polo" z włosami na rękach?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 01:10
Debiut "Disco Polo" Macieja Bochniaka opowiada o młodych muzykach z prowincji, którzy błyskawicznie zdobywają szczyty list przebojów.
rozwiń zwiń