Szapołowska: film Kieślowskiego uratował mi życie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 19:37
Znana aktorka zagrała małą, ale znaczącą rolę w filmie swojej córki. Nie tylko fabuła "Piąte: nie odchodź" pozwoliła Grażynie Szapołowskiej zbliżyć się do świata aniołów.
Audio
  • Grażyna Szapołowska: istnieją rzeczy, których nasz mózg nie ogarnia (Dosłownie kultura/Jedynka)
Grażyna Szapołowska na planie filmu Piąte: nie odchodź w reż. Katarzyny Jungowskiej
Grażyna Szapołowska na planie filmu "Piąte: nie odchodź" w reż. Katarzyny JungowskiejFoto: mat. promocyjne

W filmie, za który córka aktorki Katarzyna Jungowska została uhonorowana prestiżową Nagrodą Perspektywa im. Janusza Morgensterna dla najlepszego debiutującego reżysera, Grażyna Szapołowska wciela się w rolę chorej psychicznie pani Mąki, która spotyka anioły. Wcielenie niezwykle wiarygodne, szczególnie że aktorka sama wierzy w działanie Aniołów Stróżów. - Oczywiście możemy powiedzieć, że to naiwne, ale są sytuacje, które powodują w nas stany zadziwienia. Istnieją rzeczy, których nasz mózg nie ogarnia - uważa.

Aktorka doświadczała tego, gdy odchodziła jej mama, a także gdy na strychu przeglądała stare listy. Dobra aura towarzyszy także karierze Grażyny Szapołowskiej. - Pierwszy film Krzysztofa Kieślowskiego "Bez końca" naprawdę uratował mi życie. Propozycję dostałam w trakcie choroby i wiedziałam, że muszę ją zwalczyć, by być gotową do zdjęć - wspomina.

A co zrobiła, by zagrać u córki rolę napisaną dla mężczyzny?

Film Katarzyny Jungowskiej "Piąte: nie odchodź" od 13 marca można oglądać na ekranach polskich kin. W rolach głównych występują Michalina Olszańska, Daniel Olbrychski i Łukasz Simlat.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: Grażyna Szapołowska (aktorka)
Data emisji: 12.03.2015
Godzina emisji: 17.18

asz/kd

Czytaj także

Krzysztof Kiljański o duecie z Szapołowską: ujęła mnie od pierwszego spotkania

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 08:01
- Byłem przekonany, że zamówi lampkę wina, a wybrała małe piwo - mówił w Jedynce Krzysztof Kiljański o okolicznościach, w jakich poznał aktorkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szapołowska jako wariatka, która widzi anioły

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 15:55
W obrazie "Piąte: Nie odchodź" aktorka wciela się w rolę chorej psychicznie. Fabularny debiut Katarzyny Jungowskiej otrzymał Nagrodę Perspektywa im. Janusza "Kuby" Morgensterna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Damy PRL - piękno z osobowością

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:45
"Damy PRL-u" Emilii Padoł to opowieść o aktorkach, które były ikonami swoich czasów, a ich charyzma i piękno do dziś oddziałują na widzów.
rozwiń zwiń