Bodo Kox debiutuje w teatrze. "Moje drugie imię to kompromis"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 19:32
- Zawsze istnieje jakiś gorset. W instytucji takiej jak np. telewizja nie mogę robić tego, co mi się podoba. Moje pomysły są w większości nieemisyjne - mówił w Jedynce reżyser.
Audio
  • Bodo Kox i Adam Woronowicz o losie artysty (Jedynka/Dosłownie Kultura)
Oprócz Adama Woronowicza w w spektaklu Amazonia w reżyserii Bodo Koxa wystąpili m.in. Adam Gierszał, Aleksandra Domańska i Marcin Dorociński
Oprócz Adama Woronowicza w w spektaklu "Amazonia" w reżyserii Bodo Koxa wystąpili m.in. Adam Gierszał, Aleksandra Domańska i Marcin DorocińskiFoto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Filmowy reżyser zadebiutuje w Teatrze Telewizji spektaklem "Amazonia" Michała Walczaka, która  opowiada o konflikcie między "być" i "mieć", o zderzeniu marzeń o wielkiej sztuce z rzeczywistością. Przedstawienie rozgrywa się w środowisku reżyserów i aktorów. - Zawód aktora jest okrutny. Bardzo im współczuję, gdy nie odnoszą sukcesu. Opuszczają szkoły napompowani fantastyczną wiedzą i kończą na bezrobociu. Nie będą wykonywać swojego zawodu. Również o tym jest tak sztuka. Trochę śmieszna, ale też dramatyczna - powiedział Bodo Kox.

W jedną z głównych ról wcielił się Adam Woronowicz. Jak tłumaczył, autor przedstawienia opisuje w nim rzeczywistość, w której poruszają się aktorzy i reżyserzy. - Można marzyć o swoim wymarzonym dokumencie lub fabule, ale droga do sukcesu jest trudna. Trzeba przecież z czegoś żyć, to determinuje i określa nasze wybory - podkreślił aktor. Czy istnieje zatem granica kompromisu, której by nie przekroczyli?

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadziła: Joanna Sławińska

Goście: Bodo Kox , Adam Woronowicz

Data emisji: 16.03.2015

Godz. emisji: 17.15

tj, jp

Czytaj także

Stuhr o "Rewizorze": postacie z komedii Gogola przeniosłem do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 08:00
- Każdego dnia obserwuję bezkrytyczne podejście do tych, od których zależy nasz żywot, np. prezes jakiejś partii opowiada marny dowcip, a my się z niego śmiejemy - mówi aktor i reżyser.
rozwiń zwiń