X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przebudzenie włoskiego kina. Cień Felliniego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 09:35
Włoskie kino zaczyna się odradzać po latach zapaści. Filmów jest więcej, są lepsze i chętniej oglądane. Nasza kinematografia coraz wyraźniej nawiązuje do złotego okresu włoskiego kina - zauważyła Paola Ciccolella z Włoskiego Instytutu Kultury.
Audio
  • Przebudzenie włoskiego kina. Cień Felliniego (Alfabet Kultury/Jedynka)
Scena z filmu Przestanę, kiedy zechcę
Scena z filmu "Przestanę, kiedy zechcę"Foto: youtube

Od 26 do 30 marca w stołecznym kinie Muranów Włoski Instytut Kultury w Warszawie z udziałem Cinecitta Luce organizuje przegląd Nowego Kina Włoskiego "Cinema Italia Oggi".

Filmoznawca Piotr Kletowski zwrócił uwagę, że w latach 60-70-tych prym wiodła kinematografia włoska. Od niej zaczęło się nowe kino europejskie, które rozlało się po całym świecie.

- Lata 60-70. to był to top, jeśli chodzi o produkcję filmu intelektualnego, ale też kino komercyjne z tłem artystycznym. Stawia się tezę, że cezurą była śmierć Felliniego i później kino włoskie weszło w okres marazmu. To nie do końca prawda. Starzy mistrzowie odeszli, ale pojawili się nowi - powiedział.

Według krytyka współcześni włoscy twórcy nie są w stanie uwolnić się spod wpływów swoich mistrzów, tak jak polscy reżyserzy nie mogą wyzwolić się z cienia polskiej szkoły filmowej. - Przykładem jest "Ida" szyta kadrami z filmów Kawalerowicza czy Wajdy - zauważył.

Paola Ciccolella przyznała, że z najlepszą włoską tradycją filmową wiążą się komedie. - Pokażemy takie obrazy, ale także dobre poważne filmy - podkreśliła. Polecała komedię "Przestanę, kiedy zechcę", która w zabawny sposób traktuje o tym, co obecnie nurtuje włoskie społeczeństwo, czyli bezrobociu. Piotr Kletowski poleca film "Cuda". Organizatorzy dolączyli do festiwalowego zestawu nakręcony w 1977 roku ale odnowiony "Szczególny dzień", który jest wielkim hołdem dla Sophii Loren. Więcej o filmach, które będzie można zobaczyć w stołecznym kinie Muranów w audycji Joanny Sławińskiej Alfabet Kultury "W":  Nowe kino włoskie.

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadził: Joanna Sławińska

Gość: Paola Ciccolella (Włoski Instytut Kultury), Piotr Kletowski (filmoznawaca)

Data emisji: 17.03.2015

Godzina emisji: 20.27

to/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włoskie klimaty na dwóch brzegach Wisły

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 12:00
Grażyna Torbicka, szefowa festiwalu "Dwa brzegi" zapowiada, że w tym roku będzie chciała przybliżyć widzom mniej znane oblicze włoskiego kina.
rozwiń zwiń