Strzępka i Demirski o lękach współczesnego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 18:01
Twórcy spektaklu "nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!" przekonują, że ludzie boją się zmian, a jednocześnie ich chcą, bo tylko one odmienią życie.
Audio
  • Monika Strzępka i Paweł Demirski opowiadają o swojej wizji świata w przedstawieniu "nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU" (Dosłownie kultura/Jedynka)
nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU
"nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!" Foto: Magda Hueckel/Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Spektakl jest inspirowany dramatem Zygmunta Krasińskiego "Nie-Boska komedia", w którym poeta przewiduje, co czeka ówczesny świat i pisze o lęku arystokracji przed rewolucją, ale dość luźno nawiązuje do pierwowzoru.

- Z Krasińskiego weszła tylko jedna scena, choć najdłuższa, trwająca ok. 25 minut - mówi reżyser Monika Strzępka. Wyjaśnia, że przedstawienie jest o lękach, które targają współczesnym człowiekiem. Jej zdaniem, głównym jest strach przed zmianą, bo żyjemy w  przeświadczeniu, że coś zaraz wybuchnie, czy to wojna, czy rewolucja spowodowana nierównościami społecznymi.

Autor sztuki Paweł Demirski zwraca uwagę, że coraz mniej ludzi jest w stanie dokonać awansu społecznego. - Ludzie rozumieją, że są w takiej dziwnej sytuacji, że im się nie polepszy życie, jeśli coś się nie zmieni wokół - mówi dramaturg. Wyjaśnia również, skąd wziął pomysł na drugą część tytułu.

Spektakl Strzępki i Demirskiego pokazano podczas 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych, które prezentują najbardziej głośne i dyskutowane w ubiegłym sezonie przedstawienia teatralne z Polski.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadziła: Joanna Sławińska

Goście: Monika Strzępka (reżyser), Paweł Demirski (dramaturg)

Data emisji: 26.03.2015

Godzina emisji: 17.15

ag/asz

Czytaj także

"Trzeci wieszcz" i jego listy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 15:00
Wyrażał głęboko romantyczną postawę, ale pisał z pełnym przekonaniem: "Moja kochanka nigdy nie będzie moją żoną”. Był uzależniony od pisania listów do Delfiny Potockiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Krasiński - wieszcz rozdarty miłością i cierpieniem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 05:55
Miał być dyplomatą, a został poetą, jednym z trzech najwybitniejszych polskich wieszczów, mówił o sobie, że jest "wierszokletą z niebiańskimi dźwiękami w sercu".
rozwiń zwiń