X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski Żyd obciąża USA o brak reakcji na Holocaust

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 21:16
- Raport Jana Karskiego i jego spotkanie z Rooseveltem były bardzo konkretne. Opowiadały również o tym, co dzieje się o warszawskim getcie i obozie przejściowym w Izbicy Lubelskiej - mówił w Jedynce reżyser Sławomir Grünberg.
Audio
  • Sławomir Grünberg o filmie "Karski i władcy ludzkości" (Jedynka/Dosłownie kultura)
Kadr z film Jan Karski i władcy ludzkości. Spotkanie polskiego emisariusza z prezydentem USA
Kadr z film "Jan Karski i władcy ludzkości". Spotkanie polskiego emisariusza z prezydentem USAFoto: Kino Świat/mat. prasowe

Grünberg jest autorem filmu "Karski i władcy ludzkości". Dokument połączony z animacją opowiada o polskim emisariuszu, który jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił aliantom okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich Niemcy dopuszczali się w okupowanej Polsce.

Zdaniem reżysera, Karski wierzył w prezydenta USA jako władcę ludzkości. - Podchodził do niego z namaszczeniem i uwielbieniem. Był przekonany, że rozmawia z władcą ludzkości, który wszystko może. Jednak po ich rozmowie nic się nie stało, nie było żadnej reakcji. Tymczasem amerykańskie bombowce mogły przynajmniej zbombardować tory kolejowe, które prowadziły do Auschwitz, wpłynąć na zmianę sytuacji - tłumaczył Sławomir Grünberg.

Serwis specjalny Jan Karski >>>

W jednej ze scen filmu Roosevelt pyta Karskiego o to, co podczas wojny stało się z końmi w Polsce. - Przeszedł na temat tak trzeciorzędny i mało ważny, a w czasie półgodzinnej rozmowy prawdopodobnie zginęło kilka tysięcy Żydów - podkreślił gość Jedynki.

Premiera filmu "Karski i władcy ludzkości" zbiegła się z wypowiedzią szefa FBI o rzekomej współodpowiedzialności Polaków za Holocaust. Sławomir Grünberg wysłał do Jamesa Comeya list oraz kopię swojego filmu. Odpowiedział również na pytanie, czy Polacy są antysemitami.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Sławomir Grünberg (reżyser)

Godzina emisji: 17.12

Data emisji: 27.04.2015

tj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: Jan Karski uważał, że poniósł porażkę, bo nikt mu nie wierzył

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 09:20
Prof. Andrzej Żbikowski, autor książki "Karski" powiedział, że Jan Karski uważał, że w czasie II wojny światowej nie dokonał wiele, bo nie udało mu się nikogo uratować.
rozwiń zwiń