"Karbala" - takiego widowiska w polskim kinie jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 18:16
- Zwłaszcza po roku 1989 roku nie było takiego wojennego filmu, my go zrobiliśmy - zapewniał w Jedynce reżyser Krzysztof Łukaszewicz.
Audio
  • Obrona City Hall w Karbali nie była tylko walką z przeciwnikiem, ale przede wszystkim z własnymi lękami i strachem (Dosłownie kultura/Jedynka)
W filmie Karbala Bartłomiej Topa wcielił się w autentyczną postać kpt. Kalickiego
W filmie "Karbala" Bartłomiej Topa wcielił się w autentyczną postać kpt. Kalickiego Foto: mat.promocyjne/Next Film

Akcja jego filmu dzieje się w czasie wielkiej bitwy w tym irackim mieście Karbala w 2004 roku. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz. Ich kolejne ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, nie tracąc ani jednego żołnierza. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.

Reżyser tłumaczył, że w filmie postawił w równej mierze na widowisko i aspekty psychologiczne. - To film o tym, w jakie piekło zostali wrzuceni polscy żołnierze. Nie byli przygotowani ani technicznie, ani mentalnie na to, co może ich spotkać. Na to, że pierwszy lepszy chłopiec może wparować do ich wozu bojowego i zdetonować się jako żywa mina - tłumaczył gość Jedynki.

Premierę filmu zaplanowano na wrzesień 2015 roku. W jedną z głównych ról wcielił się aktor Bartłomiej Topa, który opowiedział w audycji o swojej pracy nad filmem.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadziła: Joanna Sławińska

Goście: Krzysztof Łukaszewicz (reżyser), Bartłomiej Topa (aktor)

Godzina emisji: 17.15

Data emisji: 18.05.2015

tj/kd

Czytaj także

Polski Żyd obciąża USA o brak reakcji na Holocaust

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 21:16
- Raport Jana Karskiego i jego spotkanie z Rooseveltem były bardzo konkretne. Opowiadały również o tym, co dzieje się o warszawskim getcie i obozie przejściowym w Izbicy Lubelskiej - mówił w Jedynce reżyser Sławomir Grünberg.
rozwiń zwiń