O tym filmie Holland mówiła 30 lat temu. Brakowało miliona dolarów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 20:44
W 1986 roku nominowana do Oscara za "Gorzkie żniwa" Agnieszka Holland spotkała przy obiedzie reżysera Paula Mazursky'ego. Wspomniała mu o aktorce idealnej do roli w filmie, który planował nakręcić.
Audio
  • Małgorzata Zajączkowska o polskich amerykańskich projektach filmowych ze swoim udziałem (Dosłownie kultura/Jedynka)
Rolą we Wrogach Małgorzata Zajączkowska (L) zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych
Rolą we "Wrogach" Małgorzata Zajączkowska (L) zadebiutowała w Stanach ZjednoczonychFoto: mat. prasowe T-Mobile NH

Żyd Herman Broder cudem przeżywa II wojnę światową, ukrywany na prowincji, uratowany przez byłą służącą Jadwigę. Przekonany, że żona Tamara nie żyje, mężczyzna żeni się z Jadwigą. Razem wyjeżdżają do Ameryki. Prosta i trochę naiwna dziewczyna nie potrafi uszczęśliwić Hermana, dlatego ten nawiązuje romans z emigrantką Maszą. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że Tamara wcale nie zginęła.

Historię tę opisał w swojej powieści "Wrogowie. Historia pewnej miłości"- nieprzetłumaczonej jeszcze w latach 80. na język polski - Isaac Bashevis Singer. Przeszkodą w realizacji filmu były jednak pieniądze, budżet udało się Mazursky'emu dopiąć dopiero dwa lata później. Aktorka, którą w roli Jadwigi widziała Agnieszka Holland - Małgorzata Zajączkowska, gdy nawiązała kontakt z reżyserem, była w siódmym miesiącu ciąży. - To była rola-marzenie. Gdy się do mnie ponownie odezwali, syn miał trzy tygodnie - wspomina.

Trzydzieści lat później aktorka jest gościem festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, a "Wrogowie" są pokazywani na przeglądzie w cyklu "Gdynia na Horyzoncie". W Radiowej Jedynce aktorka wspomina współpracę z Anjelicą Huston, Leną Olin i Ronem Silverem oraz Woodym Allenem na filmowym planie, opowiada o życiu i pracy w Stanach Zjednoczonych, a także najnowszych filmach ze swoim udziałem.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Małgorzata Zajączkowska (aktorka filmowa i teatralna)

Data emisji: 27.07.2015

Godzina emisji: 17.15

asz/mm

Czytaj także

Małgorzata Zajączkowska: na planie byłam nieznośna

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 20:59
Podczas rozpoczętego 22 czerwca w Koszalinie 34. Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych powalczy o nagrody film Marcina Bortkiewicza "Noc Walpurgi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczególna wystawa plakatów do filmów Romana Polańskiego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015 23:55
- Jest to niezwykły wybór plakatów, nigdy wcześniej nie pokazywanych w takim wyborze i w takim miejscu - mówi o wystawie plakatów do filmów Romana Polańskiego Zbigniew Kazimierz Witek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W rytmie marzeń" - wyjątkowa lekcja historii w kinie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 23:58
- "W rytmie marzeń" to film o bezradności i przyspieszonej lekcji dojrzewania, bo jednak bohaterami są 16-latkowie, którzy etap dorastania przechodzą szybko i w drastyczny sposób - mówi krytyk filmowy Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń