"Dzień babci". Czy Anna Dymna przechytrzy oszusta?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 19:16
Aktorka zagrała główną rolę w krótkometrażowym obrazie studenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. - Panią Anię skusił bardzo wymagający scenariusz, w którym widziała wyzwanie - uważa Miłosz Sakowski.
Audio
  • Miłosz Sakowski o współpracy z Anną Dymną i Mateuszem Nędzą na planie filmu "Dzień babci" (Dosłownie kultura/Jedynka)
We wrześniu film Dzień babci powalczy o nagrody w Konkursie Młodego Kina na 40. Festiwalu filmowym w Gdyni
We wrześniu film "Dzień babci" powalczy o nagrody w Konkursie Młodego Kina na 40. Festiwalu filmowym w GdyniFoto: mat. prasowe/Gdyńska Szkoła Filmowa

No i rola pisana specjalnie dla znanej aktorki. - Kiedy się spotkaliśmy i usłyszałem głos pani Ani na żywo, wiedziałem, że to jest ta postać, którą pisałem - dodaje reżyser. Anna Dymna wciela się w starszą kobietę, która jest kolejnym celem pewnego oszusta.

Czytaj także >>>
dymnadzienbabci1200.jpg
Anna Dymna: z młodymi super się pracuje

Tym razem jednak Tomkowi nie pójdzie tak łatwo - "babcia" go demaskuje, lecz zamiast wzywać policję, proponuje układ. - W tym filmie trafił swój na swego, widzimy równy pojedynek: hardego oszusta z nie mniej hardą, starszą kobietą, która też z niejednego pieca chleb jadła - mówił o swoich bohaterach Miłosz Sakowski.

Wielokrotnie już nagradzany "Dzień babci" otrzymał także pierwszą nagrodę Niezależnego Konkursu Filmów Krótkometrażowych 9. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W rozmowie z Joanną Sławińską reżyser mówił, jakie znaczenie ma dla niego nagroda przyznana przez jury złożone z widzów, a także w jaki sposób budowane były postacie Judyty Celińskiej i Tomka. Poznaliśmy również plany artystyczne młodego filmowca.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Miłosz Sakowski (dziennikarz, reżyser filmowy)

Data emisji: 10.08.2015

Godzina emisji: 17.15

asz/jp

Czytaj także

Anna Dymna: z młodymi super mi się pracuje

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 20:20
- Mają w sobie taką świeżość i radość. Na planie filmu "Dzień babci" cała ekipa była młoda i zachowywała się, jakby ich życie od tego zależało. Dla mnie to była wielka przygoda - mówi aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O tym filmie Holland mówiła 30 lat temu. Brakowało miliona dolarów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 20:44
W 1986 roku nominowana do Oscara za "Gorzkie żniwa" Agnieszka Holland spotkała przy obiedzie reżysera Paula Mazursky'ego. Wspomniała mu o aktorce idealnej do roli w filmie, który planował nakręcić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abel Ferrara ujawnia swoje plany. Kolejny film nakręci w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 19:37
- Mogę zacząć choćby jutro, jeśli dacie pieniądze - mówi reżyser. Abel Ferrara planuje film "Auschwitz" według książki asystenta doktora Mengele Miklosa Nyiszli, węgierskiego Żyda.
rozwiń zwiń