Bartłomiej Topa w widowiskowym filmie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 18:55
Film "Karbala" jest jednocześnie dramatem psychologicznym o jednej z najbardziej bohaterskich walk polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej.
Audio
  • Bartłomiej Topa opowiada o realizacji filmu "Karbala" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Bartłomiej Topa (L), filmowy Kaliciak i jego pierwowzór Grzegorz Kaliciński (P) podczas kręcenia zdjęć do filmu Karbala
Bartłomiej Topa (L), filmowy Kaliciak i jego pierwowzór Grzegorz Kaliciński (P) podczas kręcenia zdjęć do filmu "Karbala"Foto: matriały promocyjne/Next Film

W 2004 roku 40 polskich i 40 bułgarskich żołnierzy, którzy mieli zapasy jedzenia oraz amunicji jedynie na 24 godziny walki broniło się w ratuszy w Karbali trzy dni przed ostrymi szturmami Armii Mahdiego i powstańców as-Sadra. Nie ponieśli strat. U przeciwnika było ok. stu ofiar.

Bartłomiej Topa (w filmie nazywa się Kalicki), wyznaje, że osoba kapitana Grzegorza Kaliciaka, który dowodził obroną, zmusiła go do zastanowienia się, jak można zachować się wobec zagrożenia życia i śmierci. Uważa, że postać kapitana mówi o tym, czym jest wojna i czym jest nasza obecność na misjach. - Te jej wahania, że ja tego nie chcę, ale muszę podjąć wyzwanie, żeby się bronić były dla mnie inspirujące - przyznaje. Tym bardziej, że przeciwnicy proponowali Polakom i Bułgarom poddanie się.

Czytaj także:
karbala1200.jpg
"Karbala" - takiego widowiska w polskim kinie jeszcze nie było

Aktor ma nadzieję, że wydźwięk filmu jest antywojenny. Opowiada również, jak starał się zrozumieć Irakijczyków i motywy ich postępowania.

Bartłomiej Topa opowiada o wielokrotnych spotkaniach z Grzegorzem Kaliciakiem, obecnie podpułkownikiem, który służył również w Afganistanie. Kaliciak był konsultantem filmu, który wyreżyserował Krzysztof Łukaszewicz, a premiera kinowa już 11 września.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Bartłomiej Topa (aktor)

Data emisji: 7.09.2015

Godzina emisji: 17.17

ag/kd

Czytaj także

Bartłomiej Topa jako Kebab: nie lubię gładkich historii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 18:43
- Od zawsze bardzo w kinie pociągał mnie absurd montypythonowski. Film "Kebab i Horoskop" niesie refleksję nad życiem i pracą, pyta o nasze człowieczeństwo - powiedział aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Karbala" - takiego widowiska w polskim kinie jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 18:16
- Zwłaszcza po roku 1989 roku nie było takiego wojennego filmu, my go zrobiliśmy - zapewniał w Jedynce reżyser Krzysztof Łukaszewicz.
rozwiń zwiń