X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bartłomiej Topa w widowiskowym filmie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 18:55
Film "Karbala" jest jednocześnie dramatem psychologicznym o jednej z najbardziej bohaterskich walk polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej.
Audio
  • Bartłomiej Topa opowiada o realizacji filmu "Karbala" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Bartłomiej Topa (L), filmowy Kaliciak i jego pierwowzór Grzegorz Kaliciński (P) podczas kręcenia zdjęć do filmu Karbala
Bartłomiej Topa (L), filmowy Kaliciak i jego pierwowzór Grzegorz Kaliciński (P) podczas kręcenia zdjęć do filmu "Karbala"Foto: matriały promocyjne/Next Film

W 2004 roku 40 polskich i 40 bułgarskich żołnierzy, którzy mieli zapasy jedzenia oraz amunicji jedynie na 24 godziny walki broniło się w ratuszy w Karbali trzy dni przed ostrymi szturmami Armii Mahdiego i powstańców as-Sadra. Nie ponieśli strat. U przeciwnika było ok. stu ofiar.

Bartłomiej Topa (w filmie nazywa się Kalicki), wyznaje, że osoba kapitana Grzegorza Kaliciaka, który dowodził obroną, zmusiła go do zastanowienia się, jak można zachować się wobec zagrożenia życia i śmierci. Uważa, że postać kapitana mówi o tym, czym jest wojna i czym jest nasza obecność na misjach. - Te jej wahania, że ja tego nie chcę, ale muszę podjąć wyzwanie, żeby się bronić były dla mnie inspirujące - przyznaje. Tym bardziej, że przeciwnicy proponowali Polakom i Bułgarom poddanie się.

Czytaj także:
karbala1200.jpg
"Karbala" - takiego widowiska w polskim kinie jeszcze nie było

Aktor ma nadzieję, że wydźwięk filmu jest antywojenny. Opowiada również, jak starał się zrozumieć Irakijczyków i motywy ich postępowania.

Bartłomiej Topa opowiada o wielokrotnych spotkaniach z Grzegorzem Kaliciakiem, obecnie podpułkownikiem, który służył również w Afganistanie. Kaliciak był konsultantem filmu, który wyreżyserował Krzysztof Łukaszewicz, a premiera kinowa już 11 września.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Bartłomiej Topa (aktor)

Data emisji: 7.09.2015

Godzina emisji: 17.17

ag/kd

Komentarze1
aby dodać komentarz
BKozaB2015-09-09 01:32 Zgłoś
Liczę na duże widowisko, świetną akcję, dobra grę aktorską. Z tego co słyszałem nie było łatwo też na planie filmowym. Więc tym bardziej ukłon w stronę ekipy, która nakręciła coś takiego.

Czytaj także

Bartłomiej Topa jako Kebab: nie lubię gładkich historii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 18:43
- Od zawsze bardzo w kinie pociągał mnie absurd montypythonowski. Film "Kebab i Horoskop" niesie refleksję nad życiem i pracą, pyta o nasze człowieczeństwo - powiedział aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Karbala" - takiego widowiska w polskim kinie jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 18:16
- Zwłaszcza po roku 1989 roku nie było takiego wojennego filmu, my go zrobiliśmy - zapewniał w Jedynce reżyser Krzysztof Łukaszewicz.
rozwiń zwiń