Jerzy Skolimowski: trudno zaliczyć mnie do optymistów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 18:41
- Nie wyobrażam sobie znalezienia pomyślnego wyjścia z sytuacji w jakiej się znaleźliśmy - mówił w Jedynce reżyser, którego film "11 minut" został polskim kandydatem do Oscara.
Audio
  • Jerzy Skolimowski o filmie "11 minut" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Film Jerzego Skolimowskiego 11 sekund wejdzie na ekrany polskich kin 23 października
Film Jerzego Skolimowskiego "11 sekund" wejdzie na ekrany polskich kin 23 październikaFoto: PAP/Adam Warżawa

Fabuła przedstawia te same 11 minut z życia kilku bohaterów w równoległych wątkach. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich los połączy wydarzenie, które zaważy na ich życiu. Z filmu emanuje przeświadczenie, że świat zmierza ku katastrofie. - Obawiam się, że nasz świat tak właśnie się skończy. Kiedy to nastąpi, to osobne pytanie - powiedział Jerzy Skolimowski. 

Lawina zdarzeń w filmie zostaje uruchomiona przez działania jednego z bohaterów. - Kieruje nim zazdrość i pewnego rodzaju fatum. Gdyby to wszystko mogło się rozegrać sekundę wcześniej, lub później, i to na wszystkich polach, nie doszłoby do tragicznego wydarzenia - dodał gość Jedynki.

Zdaniem Skolimowskiego, współcześni ludzie są znacznie bardziej podatni na przypadki niż kiedykolwiek wcześniej. - Zbyt wiele spraw wymyka się z naszych rąk - podkreślił. Reżyser tłumaczył, że stara się robić wszystko, by im nie ulegać, ale i tak go dopadają.

Jerzy Skolimowski mówił również, dlaczego liczba 11 pojawia się w filmie wielokrotnie oraz dlaczego zmontowano aż 65 jego wersji zanim osiągnięto zamierzony efekt końcowy.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Jerzy Skolimowski (reżyser)

Godzina emisji: 17.20

Data emisji: 24.09.2015

tj/kd

 

Czytaj także

Premiera "11 minut" Jerzego Skolimowskiego na festiwalu w Wenecji. Będzie Złoty Lew?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 11:45
Skrajnie różne oceny komentatorów włoskiej prasy, od zachwytu po surową krytykę, wywołał zaprezentowany w środę na festiwalu w Wenecji film Jerzego Skolimowskiego „11 minut”. Bierze on udział w głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa.
rozwiń zwiń