Inny wizerunek Polski w filmie "Music, War and Love"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 19:54
- Za granicą obraz ten jest często skrzywiony. Filmy, które docierają na Zachód, zazwyczaj dotyczą dramatycznych wydarzeń, II wojny światowej albo komunizmu - mówiła w Jedynce scenarzystka Bożena Intrator.
Audio
  • Polska, jakiej nie znacie - w filmie "Music, War and Love" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Leo Suter jako Robert Pulaski oraz Adelaide Clemens jako Rachel Rubin. Kadr z filmu Music, War and Love, który powstaje w Łodzi
Leo Suter jako Robert Pulaski oraz Adelaide Clemens jako Rachel Rubin. Kadr z filmu "Music, War and Love", który powstaje w ŁodziFoto: Witold Bączek/mat. prasowe

Tymczasem akcja polsko-amerykańskiej produkcji "Music, War and Love" rozpoczyna się w 1931 roku w tętniącej życiem Łodzi. Bohaterowie filmu to postacie fikcyjne będące syntezą pewnych losów Polaków z okresu lat trzydziestych. - Główni bohaterowie to reprezentant ziemiaństwa Robert Pułaski oraz Rachel z zamożnej rodziny żydowskiej. Do tego dodaliśmy Rosjanina, który uciekł przed rewolucją, oraz rodzinę niemiecką, która od kilku pokoleń prowadzi interesy w Polsce. Tak otrzymaliśmy obraz wielokulturowej Łodzi - tłumaczyła Bożena Intrator.

Jak podkreślała, Łodzi kolorowej, w której było ponad 100 lokali tanecznych. - Obejrzałam chyba wszystkie dostępne filmy nt. życia w latach 30. XX wieku w Polsce. Zafascynowała mnie radość na twarzach, tysiące uśmiechniętych ludzi na ulicach z różnych powodów np. pierwszego przelotu Polaków przez Atlantyk. Setki tysiące osób wiwatowały, tańcząc i bawiąc się. Chciałam pokazać światu Polskę, jaką była, nie ludzi w szarych kubraczkach tylko zachłyśniętych wolnością - tłumaczyła scenarzystka. 

Film ma międzynarodową obsadę, również producencką. Kto ją tworzy? Jak ważną funkcję mają w nim do spełnienia efekty specjalne? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Jaonna Sławińska

Gość: Bożena Intrator (scenarzystka)

Godzina emisji: 17.20

Data emisji: 2.11.2015

tj/jp

Czytaj także

Film "Klezmer" – obraz moralnej degrengolady

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 19:32
Jak II wojna światowa wdzierała się w życie zwyczajnych ludzi? Jakie wywierała na nich piętno? Opowiada o tym Piotr Chrzan w swoim pełnometrażowym debiucie pt. "Klezmer".
rozwiń zwiń