Marcin Koszałka: w "Czerwonym pająku" zło jest pragnieniem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 21:33
- Robienie takiego filmu jest bezpiecznym dotykaniem zła. Nie muszę nikomu nic zrobić, ale mogę przeżyć pewne ukryte fascynacje, które są perwersyjne - mówi operator i reżyser.
Audio
  • Marcin Koszałka o pracy nad "Czerwonym pająkiem" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Karol (jego pierwowzorem były dwie postaci seryjnych morderców z miejskich legend) wchodzi w silną emocjonalną relację z człowiekiem, który stanie się jego przewodnikiem w świecie zabijania...
Karol (jego pierwowzorem były dwie postaci seryjnych morderców z miejskich legend) wchodzi w silną emocjonalną relację z człowiekiem, który stanie się jego przewodnikiem w świecie zabijania...Foto: Adam Golec/mat. pras. Kino Świat

Dla cenionego twórcy filmów dokumentalnych praca nad fabularnym debiutem była wyzwaniem ze względu na temat wielokrotnie już wcześniej w popkulturze podjęty. "Czerwony pająk" - choć opowiada historię seryjnego mordercy - nie jest thrillerem, nie jest kryminałem, od samego początku wiemy, kim jest sprawca. - Podjąłem ryzyko, by eksperymentować w gatunku, który de facto jest już zamknięty - wyjaśnia Marcin Koszałka.

Czytaj także
JerzySkolimowski1200.jpg
Skolimowski: trudno zaliczyć mnie do optymistów

Reżyser dodaje, że film cechuje chłodne spojrzenie na bohaterów, ale jeśli widz liczy na gotowe odpowiedzi, będzie zawiedziony. - Nie próbuję tłumaczyć, czym jest zło i dlaczego ludzi pociąga, bo to niemożliwe. W moim filmie zło jest pragnieniem - mówi reżyser i współscenarzysta "Czerwonego pająka".

Marcin Koszałka wyjaśnia dlaczego do roli seryjnego mordercy wybrał "chłopca z dobrego domu" i czym postanowił dopełnić ubogość dialogów.

"Czerwony pająk" bierze udział w konkursie głównym 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage, który 14 listopada rozpocznie się w Bydgoszczy.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Marcin Koszałka (reżyser, scenarzysta, operator filmowy)

Godzina emisji: 17.20

Data emisji: 11.11.2015

asz/tj

Czytaj także

Reżyser "Czerwonego pająka": to film o fascynacji złem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 20:41
- W każdym z nas jest jakaś ciemna strona. To dlatego bohater mojego filmu fascynuje się złem, to dlatego mnie zafascynował ten temat i myślę, że teraz zafascynuje on widzów - mówi reżyser Marcin Koszałka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Kot: aktor jest przede wszystkim odtwórcą

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 19:58
- Możesz na grządce swojej roli zbudować bardzo wiele. Może być to majstersztyk i dzieło sztuki, ale to tylko cześć większej całości - mówił w Jedynce Tomasz Kot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Poniedziałek: błąd młodości jest jak pierworodny grzech

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 19:29
- Każdy z nas miał w życiu takie chwile, kiedy wydawało się, że konsekwencji błędu nie poniesiemy, że czas uleczy wszystko i jakoś odkupimy dawne winy - mówił w Jedynce aktor o swojej roli w serialu "Pakt".
rozwiń zwiń