X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Putin zastosuje prawo łaski? Michałkow odpowiedział na list Olbrychskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 09:45
- Dał do zrozumienia, że prezydent kraju, który pretenduje do bycia demokratycznym nie może wtrącać się do decyzji sądu. Może natomiast skorzystać z prawa łaski - mówił w Jedynce Daniel Olbrychski.
Audio
  • Daniel Olbrychski o swoim liście do Nikity Michałkowa (Dosłownie kultura/Jedynka)
Zdaniem Daniela Olbrychskiego wyrok rosyjskiego sądu pierwszej instancji ws. Olega Sencowa był okrutny
Zdaniem Daniela Olbrychskiego wyrok rosyjskiego sądu pierwszej instancji ws. Olega Sencowa był okrutnyFoto: J. Konecki/Polskie Radio

W otwartym liście polski aktor poprosił rosyjskiego reżysera Nikitę Michałkowa o wstawiennictwo u Władimira Putina w sprawie ukraińskiego reżysera Olega Sencowa. Został on skazany przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. We wtorek 24 listopada, w Sądzie Najwyższym Federacji Rosyjskiej w Moskwie, odbędzie się jego apelacja. Ukraiński reżyser był zaangażowany w demonstracje na Majdanie, protestował też przeciwko aneksji Krymu. Został aresztowany przez Rosjan w swoim domu w Symferopolu na Krymie i oskarżony o terroryzm.

W liście Olbrychskiego znalazła się prośba o przyjrzenie się sprawie. Aktor sugerował też, że Michałkow osobiście dobrze zna prezydenta Rosji. - Nikita odpowiedział, że prawo łaski może zafunkcjonować dopiero po wyroku. Dopiero wtedy prezydent może interweniować - powiedział Olbrychski. - Często wypominałem Michałkowowi, że Rosjanie wzięli religię z Bizancjum, a my z Rzymu. Stąd też mamy trochę inne spojrzenie na świat, bo w Bizancjum władza pochodzi od Boga. Odpowiedział, że jego kraj nie jest na tyle bizantyjski, że nawet prezydent nie może interweniować w sądzie - wyjaśniał Olbrychski. Aktor podkreślił również, że wyrok sądu pierwszej instancji ws. ukraińskiego reżysera był okrutny, niczym z najczarniejszych czasów wspólnej historii. - Będziemy uważnie się przyglądać, robić co się da o ile Sencow jest niewinny - przytaczał słowa Michałkowa Daniel Olbrychski.

Olbrychski tłumaczył, że pochodzi z pokolenia, które słynie również z pisania listów. - W obronie robotników Radomia i Ursusa, przeciwko stanowi wojennemu, w obronie internowanych - wymieniał. Jego zdaniem miały one moralną moc. - W związku z tym, jako stary kombatant, gdy dowiedziałem się o tej sprawie, postanowiłem napisać. Moja obecność fizyczna na procesie nic by nie dała. Pewnie zresztą nie dostałbym wizy. Napisałem do mojego przyjaciela, człowieka ogromnie wpływowego, wybitnego reżysera wiedząc, że nadam temu wydarzeniu medialne znaczenie - tłumaczył Olbrychski.  Nie mylił się. W internecie pojawiło się tysiące lajków Rosjan, którzy zgadzają się moim listem. - Bardzo mnie to wzruszyło - przyznał Olbrychski.

Z nagrania audycji można się również dowiedzieć, czy twórca "Spalonych słońcem" i "Cyrulika syberyjskiego" może mieć wpływ na ewentualną decyzję Władimira Putina.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Daniel Olbrychski (aktor)

Godzina emisji: 17.14

Data emisji: 23.11.2015

tj/gs 

 

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2015-11-24 10:27 Zgłoś
Czy Putin zastosuje prawo łaski?(cytat) Komentarz:Ludzie listy piszą ..., zwykłe i polecone ! Putin (nie bardzo) przystaje do pojęcia "Łaska", (chociaż na ten "chwyt" dali się "nabrać" nawet Papieże Benedykt XVI i Franciszek). Polak mądry, w tym wypadku "po szkodzie"!

Czytaj także

Rosyjski "Lewiatan" nie pozostawia nadziei. "Władza wciąż miażdży lud"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 20:32
- Reżyser Andriej Zwiagincew pokazuje, że Rosja się nie zmienia. Bardzo ponura diagnoza i film, który mówi o tym niezwykle przekonująco - mówi w Jedynce Magda Sendecka.
rozwiń zwiń