"Ostatnia Rodzina". Portret zbiorowy Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 19:14
- Od początku interesowała mnie perspektywa rodzinna i to, jak Beksińscy funkcjonowali jako tzw. podstawowa jednostka społeczna, a nie poszczególne osobowości - mówi Jan P. Matuszyński, reżyser filmu "Ostatnia Rodzina".
Audio
  • Jan P. Matuszyński o filmie "Ostatnia Rodzina" (Dosłownie kultura/Jedynka)
- Cierń, który przez lata towarzyszył tej rodzinie, to jeden z tematów mojego filmu  mówi Jan P. Matuszyński
- Cierń, który przez lata towarzyszył tej rodzinie, to jeden z tematów mojego filmu – mówi Jan P. MatuszyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W swoim fabularnym debiucie gość radiowej Jedynki opowiada o rodzinie Beksińskich. - Wszyscy kojarzymy Zdzisława jako artystę malarza i Tomka – m.in. radiowca i tłumacza. Ale równie ciekawą postacią jest Zofia Beksińska, czyli żona pierwszego i matka drugiego. Pojawiają się też babcie i jeszcze kilka innych osób. Takie spojrzenie pozwala uzyskać nowe informacje. Mnie na przykład fascynowało, w czym oni byli do siebie podobni, a w czym się różnili jako ludzie - tłumaczy Jan P. Matuszyński.

Czytaj także
pszoniak-wojciech1200.jpg
Wojciech Pszoniak po słonecznej stronie ulicy

W postać Zdzisława Beksińskiego wcielił się Andrzej Seweryn, jego syna Tomka - Dawid Ogrodnik, a żonę Zofię - Aleksandra Konieczna. Zdjęcia do filmu powstawały w Warszawie, m.in. w budynku Polskiego Radia przy al. Niepodległości, a jego premiera odbędzie się 7 października 2016 roku.

Ile scenariuszy przeczytał Jan P. Matuszyński zanim zdecydował się nakręcić film "Ostatnia Rodzina" i czy przybliża w nim twórczość Zdzisława Beksińskiego - dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Jan P. Matuszyński (reżyser)

Data emisji: 17.12.2015

Godzina emisji: 17.18

pg/asz

Czytaj także

Smok wawelski w nowej wersji. Tomasz Bagiński odświeża polskie baśnie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 22:49
- Zamiast mówić, że dzieci powinny oglądać polskie historie, trzeba je przygotować tak, by one chciały je oglądać - mówi reżyser, Tomasz Bagiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Koszałka: kino jest dla mnie terapią

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 21:35
- Czasami warto byłoby pójść do lekarza i pozbyć się niepokoju. Jednak z drugiej strony nakręca mnie on do tworzenia - mówił w Jedynce reżyser "Czerwonego pająka".
rozwiń zwiń