Wojciech Smarzowski: pojednanie ma sens, jeśli nie zamiata się tematów pod dywan

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 18:44
- Pojednanie jest wtedy, gdy ktoś przeprosi, ktoś coś nazwie, padną odpowiednie słowa . Zamiatanie prawdy o zbrodniach jest prostą drogą do nowych zbrodni - mówił w Jedynce reżyser filmu "Wołyń".
Audio
  • Wojciech Smarzowski o filmie "Wołyń" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Główną rolę męską w filmie Wołyń zagrał Arkadiusz Jakubik. Na zdjęciu w Wojciechem Smarzowskim podczas kręcenia filmu
Główną rolę męską w filmie "Wołyń" zagrał Arkadiusz Jakubik. Na zdjęciu w Wojciechem Smarzowskim podczas kręcenia filmuFoto: mat. promocyjne

Trwają prace nad montażem najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Znana jest już data jego premiery. Film wejdzie na ekrany kin 7 października 2016 roku.

Reżyser przyznał w Jedynce, że przy jego realizacji brał pod uwagę pojawiające się ukraińskie głosy o tym, że film może zepsuć to, co udało się naprawić w stosunkach polsko-ukraińskich. - Po drugiej stronie jest nie tylko krytyka, ale też potrzeba przygotowania widza ukraińskiego na kawałek historii, o którym nie ma on pojęcia - powiedział Smarzowski. Zwrócił też uwagę, że napisano wiele książek nt. Wołynia. - Kto dziś czyta książki? Film to masowa bomba. Wierzę, że dyskusja o filmie zacieśni pojednanie, o którym mówimy - tłumaczył reżyser.

Zobacz także
jakubik 1200.JPG
Arkadiusz Jakubik o filmie "Wołyń"

Wojciech Smarzowski przypomniał, że chciał, aby połowę filmu zrobił Ukrainiec. Pomysł jednak spalił na panewce. - Myślę, że oni nie mają takiego reżysera, z którym miałbym łączność pokoleniową i który byłby na tyle odważny, aby o tych wydarzeniach opowiadać. Oni chyba nie są przygotowani, aby o tym mówić - tłumaczył reżyser.

Reżyser przyznał również, że kilku ukraińskich aktorów odmówiło udziału w "Wołyniu" z powodów ideologicznych. Cześć również dlatego, że pojawiła się plotka jakoby film powstawał za pieniądze od Rosjan. Z nagrania audycji można się dowiedzieć, dlaczego "Wołyń" jest najważniejszym filmem Smarzowskiego, jaki jest stosunek reżysera do kina i na co zwraca uwagę w filmach.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Wojciech Smarzowski (reżyser)

Data emisji: 21.12

Godzina emisji: 17.20

tj/asz 

Czytaj także

Piotr Sobociński junior: "Wołyń" to mój największy film

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 18:37
- Narracja ciągnie się przez lata i obejmuje wszystkie pory roku. Trzeba myśleć o logistyce. Są rzeczy, które robię po raz pierwszy - mówił w Jedynce operator.
rozwiń zwiń