"Lolo", czyli prawdziwa historia "Czerwonego pająka"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 20:00
- Opowieść w rękach Marcina Koszałki bardzo się zmieniła. Do filmu wprowadzono drugiego bardzo mocnego bohatera, Lucjana Staniaka, mordercę - mówiła w Jedynce Marta Szreder, autorka powieści "Lolo".
Audio
  • "Lolo", czyli prawdziwa historia "Czerwonego pająka" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Książka Lolo opowiada o samotności i wyobcowaniu. Kadr z filmu Czerwony pająk Marcina Koszałki
Książka "Lolo" opowiada o samotności i wyobcowaniu. Kadr z filmu "Czerwony pająk" Marcina KoszałkiFoto: Adam Golec/mat.prasowe/dystrybutor Kino Świat

Jej książka o seryjnym zabójcy, tzw. wampirze z Krakowa zainspirowała Marcina Koszałkę, który zrealizował film pt. "Czerwony pająk". - Film skupia się na relacjach uczeń-mistrz. Podczas gdy "Lolo" opowiada o samotności i wyobcowaniu. O tym, że dzielenie z kimś strasznej tajemnicy jest niemożliwe - tłumaczyła pisarka.

Czytaj także 
czerwony pająk 1200 img_2863-fot-adam_golec.jpg
Marcin Koszałka o "Czerwonym pająku"

Marta Szreder przyznała, że również w jej książce jest sporo fikcji, choć bardzo skrupulatnie zbierała do niej dokumentację. Jak tłumaczyła, próbowała odkryć motywację 18-letniego Karola Kota, seryjnego mordercy z Krakowa lat 60. XX wieku. - W tej postaci pociągało mnie to, że był w wieku inicjacyjnym, tuż przed maturą. To czas pierwszej miłości, czasy gdy rodzice traktują cię jako dziecko, a wśród przyjaciół zachowujesz się jak dorosły - powiedziała. Nie mniej ważne było dla niej znalezienie źródła zła. - Kot pochodził z dobrej rodziny, nikt go przemocy nie nauczył. To coś było w nim. Nie wiem do końca z czego wynikało. Z nadwrażliwości i kompleksów? Nie ma jednej odpowiedzi. Splot rozczarowań i niepowodzeń uruchamiał w nim zło - dodała scenarzystka.

Z nagrania audycji można się również dowiedzieć, co autorka książki chciała osiągnąć poprzez jej napisanie oraz jak naprawdę doszło do zatrzymania wampira z Krakowa.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Marta Szreder (scenarzystka, pisarka)

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 17.20

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Koszałka: w "Czerwonym pająku" zło jest pragnieniem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 21:33
- Robienie takiego filmu jest bezpiecznym dotykaniem zła. Nie muszę nikomu nic zrobić, ale mogę przeżyć pewne ukryte fascynacje, które są perwersyjne - mówi operator i reżyser.
rozwiń zwiń