X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Film "Ja, Olga Hepnarova". Krzyk rozpaczy w samotności

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 20:24
- Staraliśmy się przede wszystkim pokazać osobę samotną i odrzucona przez społeczeństwo - mówiła w Jedynce Michalina Olszańska, która zagrała główną rolę w czesko-polskiej produkcji "Ja, Olga Hepnarova".
Audio
  • Michalina Olszańska: przesłanie Olgi Hepnarovej nadal jest aktualne (Dosłownie kultura/Jedynka)
- Chciałam pokazać Olgę Hepnarovą jako normalną dziewczynę, nad którą nikt nie chce się pochylić - mówiła Michalina Olszańska
- Chciałam pokazać Olgę Hepnarovą jako normalną dziewczynę, nad którą nikt nie chce się pochylić - mówiła Michalina OlszańskaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

To oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym w Pradze. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed tragicznym zdarzeniem Olga wysłała do lokalnych gazet list, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: "Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę".

- Olga była nonkonformistką, nie potrafiła dostosować się do ram, w jakie społeczeństwo próbowało ją wtłoczyć. Była lesbijką, co w latach 70. XX wieku nie mogło spotkać się ze zrozumieniem. Próbowano ją na siłę utemperować, co było nie do wykonania. Była też intelektualistką. Czuła się odrzucona i inna. Nikt nie wyciągnął do niej ręki - tłumaczyła Michalina Olszańska. 

Film "Ja, Olga Hepnarova" był prezentowany w programie sekcji Panorama 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Data jego polskiej premiery nie jest na razie znana.

Z nagrania audycji można się również dowiedzieć, na czym polegał manifest społeczny Olgi Hepnarovej oraz dlaczego film ten stoi w opozycji do "Córek dancingu", w którym Michalina Olszańska zagrała jedną z głównych ról. Prezentujemy także wypowiedź reżysera Tomasza Wasilewskiego nt. "Zjednoczonych Stanów Miłości" - za scenariusz do tego filmu 35-letni twórca został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Michalina Olszańska (aktorka)

Data emisji: 22.02.2016

Godzina emisji: 17.13

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Kot: aktor jest przede wszystkim odtwórcą

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 19:58
- Możesz na grządce swojej roli zbudować bardzo wiele. Może być to majstersztyk i dzieło sztuki, ale to tylko cześć większej całości - mówił w Jedynce Tomasz Kot.
rozwiń zwiń