Film "Ja, Olga Hepnarova". Krzyk rozpaczy w samotności

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 20:24
- Staraliśmy się przede wszystkim pokazać osobę samotną i odrzucona przez społeczeństwo - mówiła w Jedynce Michalina Olszańska, która zagrała główną rolę w czesko-polskiej produkcji "Ja, Olga Hepnarova".
Audio
  • Michalina Olszańska: przesłanie Olgi Hepnarovej nadal jest aktualne (Dosłownie kultura/Jedynka)
- Chciałam pokazać Olgę Hepnarovą jako normalną dziewczynę, nad którą nikt nie chce się pochylić - mówiła Michalina Olszańska
- Chciałam pokazać Olgę Hepnarovą jako normalną dziewczynę, nad którą nikt nie chce się pochylić - mówiła Michalina OlszańskaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

To oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym w Pradze. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed tragicznym zdarzeniem Olga wysłała do lokalnych gazet list, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: "Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę".

- Olga była nonkonformistką, nie potrafiła dostosować się do ram, w jakie społeczeństwo próbowało ją wtłoczyć. Była lesbijką, co w latach 70. XX wieku nie mogło spotkać się ze zrozumieniem. Próbowano ją na siłę utemperować, co było nie do wykonania. Była też intelektualistką. Czuła się odrzucona i inna. Nikt nie wyciągnął do niej ręki - tłumaczyła Michalina Olszańska. 

Film "Ja, Olga Hepnarova" był prezentowany w programie sekcji Panorama 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Data jego polskiej premiery nie jest na razie znana.

Z nagrania audycji można się również dowiedzieć, na czym polegał manifest społeczny Olgi Hepnarovej oraz dlaczego film ten stoi w opozycji do "Córek dancingu", w którym Michalina Olszańska zagrała jedną z głównych ról. Prezentujemy także wypowiedź reżysera Tomasza Wasilewskiego nt. "Zjednoczonych Stanów Miłości" - za scenariusz do tego filmu 35-letni twórca został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Michalina Olszańska (aktorka)

Data emisji: 22.02.2016

Godzina emisji: 17.13

Czytaj także

Tomasz Kot: aktor jest przede wszystkim odtwórcą

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 19:58
- Możesz na grządce swojej roli zbudować bardzo wiele. Może być to majstersztyk i dzieło sztuki, ale to tylko cześć większej całości - mówił w Jedynce Tomasz Kot.
rozwiń zwiń