Zenon Laskowik: wierzę w potęgę śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 12:00
- Śmiech ma naturę duchowego ognia, który, gdy wybuchnie, to spala wszystkie złogi. Daj Boże, żeby w Polsce śmiech nigdy nie umierał - mówił w nowej Jedynkowej audycji "Rewizja osobista" Zenon Laskowik, twórca legendarnego kabaretu TEY.
Audio
  • Zenon Laskowik o życiu kabaretowca przed rokiem '89 i po (Rewizja osobista/Jedynka)
Zenon Laskowik
Zenon LaskowikFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Po przełomie roku '89 Zenon Laskowik wycofał się z działalności estradowej. Jak sam przyznał w radiowej Jedynce, chciał odnaleźć kontakt ze sobą, żeby wkroczyć na zupełnie nowe pole twórczości. - To była wielka próba transformacji wewnętrznej. Bardzo się tego bałem, ale pomyślałem, że do odważnych świat należy. Nie chciałem być zaszufladkowany. Miałbym żal do samego siebie. Czułem, że muszę narodzić się na nowo - podkreślał artysta kabaretowy.

Największą radość Zenonowi Laskowikowi sprawia teraz praca nad etiudami komicznymi. - Nie ma nic lepszego niż zacząć od siebie, czyli to, co mnie śmieszy, powinno śmieszyć również widza, ponieważ jest sprawdzone w mojej uczciwości. Poza tym prawda ma dziwną moc rozweselania. Gdy się jej dotknie, zwłaszcza zaczynając od siebie, to przysięgam, że nie ma możliwości, żeby nie wywołać w ludziach śmiechu. To jest właśnie ta sztuka kabaretowa, którą teraz wyznaję - tłumaczył gość Jedynki.

Co Zenon Laskowik sądzi o akcji Narodowe Czytanie - dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

W każdą sobotę o godz. 18.19 Janusz Weiss w rozmowach z gwiazdami branży rozrywkowej odkrywa kulisy powstawania przebojów scenicznych i opisuje zmagania z rzeczywistością estradową dawnych lat. Pojawiają się pytania, co w życiu zawodowym artystów wydarzyło się przez ostatnich 25 lat, ale też co myślą o "tu i teraz". Zachęcamy do słuchania "Rewizji osobistej"!

pg/mc

Czytaj także

Historia kabaretu w pigułce: Jeremi Przybora, STS, Szpak...

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:34
- Nikt ani nic go nie pobije. Ubolewam nad tym, że jego twórczość jest zbyt mało znana. W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie urodzin pana Jeremiego i mam nadzieję, że uda się go trochę lepiej przypomnieć - mówiła w Jedynce Teresa Drozda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Kołaczkowska: mam abstrakcyjne poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 17:00
- Najbardziej śmieszą mnie drobiazgi, które pojawiają się w relacjach z drugą osobą - powiedziała w Jedynce Joanna Kołaczkowska, artystka kabaretowa związana z kabaretem Hrabi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za kulisami kabaretu z Krzysztofem Piaseckim

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 17:00
W 1973 roku Krzysztof Piasecki i Krzysztof Szczucki, jako duet Brylantowe Spinki, wygrali Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Gość Janusza Weissa towarzyszył także na scenie innym formacjom, takim jak Wolna Grupa Bukowina czy kabarety Salon Niezależnych i Elita.
rozwiń zwiń