Hanna Banaszak: składam się głównie z mówienia "nie"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 07:00
- Nie chciałabym absolutnie się żalić, po prostu w taki właśnie sposób odnajduję się w obecnej rzeczywistości. Z propozycji, które otrzymuję, wybieram tylko to, co mi odpowiada. Stąd może wrażenie, że ostatnio mniej mnie widać - mówiła w radiowej Jedynce Hanna Banaszak.
Audio
  • Hanna Banaszak o wspaniałych twórcach, których spotkała na swej drodze (Rewizja osobista/Jedynka)
Hanna Banaszak
Hanna BanaszakFoto: Wojciech Kusiński/PR

W przeszłości pochodząca z Poznania piosenkarka współpracowała z największymi nazwiskami estrady: Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą i Wojciechem Młynarskim. W środowisku jej nazwisko jako pierwszy zaanonsował Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz po Festiwalu "Złota Tarka", na którym Hanna Banaszak wystąpiła z zespołem Sami Swoi.

- To wtedy zainteresował się mną Jerzy Wasowski i przesłał mi piosenkę "Panienka z temperamentem", podobno napisaną specjalnie dla mnie. Ten fakt ośmielił mnie później do tego, żeby zaproponować obu Starszym Panomn recital, który stworzyli dla mnie na początku lat 80. - wspominała w audycji "Rewizja osobista" piosenkarka.

Efektem współpracy z Jonaszem Koftą była natomiast m.in. piosenka "Samba przed rozstaniem". Jak zdradziła Hanna Banaszak, tekst utworu powstał na kawiarnianej serwetce. - Jonasz otrzymał ode mnie naśpiewaną linię melodyczną i emocje, które w tej wokalizie zawarłam. Na tej podstawie napisał słowa do piosenki - tłumaczyła wokalistka jazzowa i estradowa.

Jakie piosenki ze swojego repertuaru Hanna Banaszak lubi najbardziej i dlaczego często odwiedza Jaworki koło Szczawnicy, dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiał Janusz Weiss.

pg/kul

Czytaj także

Hanna Banaszak rozstała się ze starym repertuarem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:08
Jej nazwisko kojarzy nam się z takim utworami jak "Samba przed rozstaniem", "W moim magicznym domu", "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", czy "Ja dla pana czasu nie mam". Stanowią one jednak tylko wycinek z jej bogatej twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak brazylijska samba połączyła Banaszak, Koftę i Strobla

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 18:30
- Zawsze marzyłam, by z Januszem muzycznie się spotkać. Tym co nas łączy jest Brazylia i jej rytm, ja byłam zawsze rozmiłowana w tej muzycznej części świata, Strobel również. Jonasza poprosiliśmy, by do tych samb napisał nam teksty - o kulisach swojej pracy Hanna Banaszak opowiada w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tę piosenkę Hanna Banaszak podarowała Tadeuszowi Mazowieckiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 23:59
- "Modlitwa" Bułata Okudżawy jest moją ukochaną pieśnią, jej tekst, to wiersz napisany w sposób niezwykły. Okazało się, że podobnie czuł Tadeusz Mazowiecki - mówi Hanna Banaszak, bohaterka Jedynkowego weekendu z gwiazdą.
rozwiń zwiń