Michał Tarkowski: szczególnie lubiłem przygody trzech wesołych krasnoludków

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 21:17
Modraszek, Poziomka i Żółtaszek. To właśnie przygody tych trzech krasnoludków najbardziej utkwiły w pamięci aktorowi Michałowi Tarkowskiemu.
Audio
  • Literackie przygody Michała Tarkowskiego (Ene, due, like, fake.../Jedynka)
Teatr Studio. Próba przed wznowieniem spektaklu Kino-Teatrzyk Jacka Kleyffa (z lewej) i Michała Tarkowskiego
Teatr Studio. Próba przed wznowieniem spektaklu "Kino-Teatrzyk" Jacka Kleyffa (z lewej) i Michała Tarkowskiego Foto: PAP Andrzej Rybczyński

- Książka miała tytuł "Trzy wesołe krasnoludki", była dużego formatu, mniej więcej A4, z pięknymi ilustracjami. Krasnoludki nie były "cukierkowe", ale bardziej "zakapiorkowate". Mieli fantastyczne przygody: w butelce po oranżadzie pływali po jeziorze, widzieli wielkiego karpia, ścigali się na bąkach, które były pojazdami wyścigowymi - opowiadał Michał Tarkowski.

Gość Jedynki przywołał także cytat ze swojej ulubionej książki, czym rozwiał pytanie o płeć krasnoludków - "Na co odrzekł mu Poziomka: niech pan tutaj się nie błąka, bo pan nie wie jakie trzódki mają zwykle krasnoludki".

Czym zaimponował w przedszkolu Michał Tarkowski i dlaczego nigdy nie doczytał do końca "W pustyni i w puszczy" dowiesz się z nagrania dźwięku.

***
Prowadziła: Maria Szabłowska
Gość: Marian Opania
Tytuł audycji: Leniwa niedziela
Data emisji: 9.11.2014
Godzina emisji: 10.00 - 15.00
(asz, ei)

***

Tytuł audycji: Ene, due, like fake... o książkach naszego dzieciństwa

Prowadził: Janusz Weiss

Gość: Michał Tarkowski - polski aktor, scenarzysta i reżyser, współtwórca legendarnej grupy kabaretowej Salon Niezależnych

Data emisji: 16.11.2014

Godzina emisji: 18.14-18.34

mr

Czytaj także

Kolaże Wisławy Szymborskiej wystawione w Muzeum Noblowskim

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 14:00
Dowcipne wyklejanki Szymborskiej pokazano w Muzeum Noblowskim w Sztokholmie. Własnoręcznie wykonane przez poetkę kartki okolicznościowe, udostępnił szwedzki slawista i romanista, tłumacz i przyjaciel noblistki Anders Bodegard.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Walewska: moją wiedzę o świecie kształtowali Tytus, Romek i Atomek

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 09:00
Jako dziecko śpiewaczka operowa zaczytywała się w "Dzieciach z Bullerbyn" i przygodach Muminków. Dziś na jej liście lektur nawet Janusz Leon Wiśniewski przegrywa z Wagnerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie ciekawe jak baśnie. Hans Christian Andersen dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 13:08
Słynny duński pisarz mówił, że jego życie będzie tak ciekawe, jak baśnie. Czy tak się stało? Przekonać może się każdy, kto sięgnie po jego "Dzienniki".
rozwiń zwiń