Grzegorz Kasdepke: Winnetou to bohater mojego dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 12:00
- W PRL książki Maya drukowane były na gazetowym papierze i sprzedawane w kioskach RUCH - opowiadał pisarz. - To była nieprawdopodobna przygoda dla mojej wyobraźni.
Audio
  • Grzegorz Kasdepke opowiada o książkach swojego dzieciństwa (Ene due like fake.../Jedynka)
Dzieciństwo Grzegorza Kasdepke upłynęło pod znakiem przygód Winnetou. A jak na książki Maya zareagował syn pisarza? (na zdj. aktor Jean-Marc Birkholz)
Dzieciństwo Grzegorza Kasdepke upłynęło pod znakiem przygód Winnetou. A jak na książki Maya zareagował syn pisarza? (na zdj. aktor Jean-Marc Birkholz)Foto: PAP/DPA/Bernd Thissen

Zanim jednak Grzegorz Kasdepke został nałogowym czytelnikiem - oraz cenionym autorem literatury dziecięcej i młodzieżowej - miał z książkami duży problem. - Kojarzyły mi się z opresją - wspominał. - Jako dzieciak wolałem grać w piłkę. Kiedyś ciotka zamknęła mnie w pokoju i zapowiedziała, że nie dostanę obiadu, jeśli nie przeczytam dwóch rozdziałów.

Na szczęście ta czytelnicza "trauma" nie zdołała trwale zniechęcić go do języka polskiego. Z czasem okazało się nawet, że sam też umie wymyślać ciekawe historie. - Na początku nie myślałem, żeby być bajkopisarzem. Książki dla dzieci narodziły się wraz z moim synem - dodał gość Janusza Weissa.

Jak na przygody Winnetou zareagował syn pisarza, kiedy jego w życiu pojawił się "Świerszczyk" i dlaczego Grzegorz Kasdepke nie został pisarzem science fiction dowiesz się z nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ene, due, like fake... o książkach naszego dzieciństwa

Prowadził: Janusz Weiss

Gość: Grzegorz Kasdepke - pisarz dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz.

Data emisji: 23.11.2014

Godzina emisji: 18.14-18.34

(kul/asz)

Czytaj także

Małgorzata Walewska: moją wiedzę o świecie kształtowali Tytus, Romek i Atomek

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 09:00
Jako dziecko śpiewaczka operowa zaczytywała się w "Dzieciach z Bullerbyn" i przygodach Muminków. Dziś na jej liście lektur nawet Janusz Leon Wiśniewski przegrywa z Wagnerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Tarkowski: szczególnie lubiłem przygody trzech wesołych krasnoludków

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 21:17
Modraszek, Poziomka i Żółtaszek. To właśnie przygody tych trzech krasnoludków najbardziej utkwiły w pamięci aktorowi Michałowi Tarkowskiemu.
rozwiń zwiń