"Lektury szkolne wybierają ludzie, którzy nie lubią dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 03:51
- Uważam, że najgorszą rzeczą, jaką można zrobić dzieciom, to kazać im czytać lektury szkolne. Myślę, że ich listę układają ludzie, którzy głęboko nie lubią dzieci - mówi prof. Łukasz Turski.
Audio
  • Prof. Łukasz Turski o książkach dzieciństwa (Ene due like fake.../ Jedynka)
Prof.Łukasz Turski, polski fizyk, specjalizujący się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej, profesor nauk fizycznych, popularyzator nauki i publicysta
Prof.Łukasz Turski, polski fizyk, specjalizujący się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej, profesor nauk fizycznych, popularyzator nauki i publicystaFoto: W. Kusiński/PR

Prof. Łukasz Turski dorastał w Gdańsku wśród poniemieckich książek, wielu napisanych gotycką czcionką, których ze względu na nieznajomość języka nie mógł czytać. - Wydaje mi się, że pierwszą książkę, którą czytałem z wypiekami na twarzy były "Przygody barona Munchausena" z biało czarnymi rycinami - wspomina fizyk.
Potem, jak wspomina, był niegrzecznym dzieckiem i czytał to, co mu wpadło w ręce. - Był to m.in. "Kubuś Puchatek", a jest to tak genialna książka, że do dzisiejszego dnia prawie wszystko kojarzy mi się z Kubusiem Puchatkiem - opowiada naukowiec. Profesor dość szybko po tych lekturach zaczął czytać książki, uznane za poważne i nie dla dzieci.
***
Tytuł audycji: Ene due like fake...

Prowadził: Janusz Weiss

Gość: prof. Łukasz Turski - fizyk specjalizujący się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej, popularyzator nauki i publicysta

Data emisji: 7.12.2014
Godzina emisji: 18.14
(sm/asz)

Czytaj także

Małgorzata Walewska: moją wiedzę o świecie kształtowali Tytus, Romek i Atomek

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 09:00
Jako dziecko śpiewaczka operowa zaczytywała się w "Dzieciach z Bullerbyn" i przygodach Muminków. Dziś na jej liście lektur nawet Janusz Leon Wiśniewski przegrywa z Wagnerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Tarkowski: szczególnie lubiłem przygody trzech wesołych krasnoludków

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 21:17
Modraszek, Poziomka i Żółtaszek. To właśnie przygody tych trzech krasnoludków najbardziej utkwiły w pamięci aktorowi Michałowi Tarkowskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kasdepke: Winnetou to bohater mojego dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 12:00
- W PRL książki Maya drukowane były na gazetowym papierze i sprzedawane w kioskach RUCH - opowiadał pisarz. - To była nieprawdopodobna przygoda dla mojej wyobraźni.
rozwiń zwiń