Zbigniew Janas: pasję latania odkryłem dzięki książkom

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 22:00
- Mam najwięcej lotów samolotami bojowymi z cywili w Polsce. Tę pasję odkryłem jako dziecko dzięki powieści "2000 mil podmorskiej żeglugi"- mówi były opozycjonista, polityk i poseł na Sejm.
Audio
  • Zbigniew Janas: pasję latania odkryłem dzięki książkom (Ene due like fake.../Jedynka)
Zbigniew Janas przekazał archiwum warszawskiej Solidarności Polsko- Czechosłowackiej na rzecz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu (2005 r.)
Zbigniew Janas przekazał archiwum warszawskiej "Solidarności Polsko- Czechosłowackiej" na rzecz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu (2005 r.)Foto: PAP/Adam Hawałej

- Moje pierwsze wspomnienia z książkami, to ojciec czytający nam na głos książki. W domu nie było ogrzewania, więc siedzieliśmy w kuchni. Tata czytał nam co wieczór. Uwielbialiśmy to. Słuchałem tego jeszcze długo po tym, jak sam nauczyłem się czytać - wspomina Zbigniew Janas. 

Jak dodaje w rodzinnym czytaniu najwspanialsze jest to, że każdy wszystko wyobraża sobie inaczej. - Każdy z nas inaczej wyobrażał sobie swoje drzewo, swoją plażę. Później z rodzeństwem dyskutowaliśmy o tym. To uruchomiało wyobraźnię, ciekawość świata, ludzi - mówi gość Janusza Weissa.

Jakie książki Zbigniew Janas lubił najbardziej? Po jakie sięgał już sam? Jakie tytułu ukształtowały go jako polityka? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

***

Tytuł audycji: Ene due like fake... o książkach naszego dzieciństwa

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Zbigniew Janas (były opozycjonista, polityk i były poseł na Sejm)

Data emisji: 22.11.2015

Godzina emisji: 18.15

gs/ag

Czytaj także

Rysownik, który godzi Schwarzeneggera z Butenką

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 18:40
- Nigdy nie dzieliłem sztuki na niższą i wyższą - mówi Daniel Mizieliński i wspomina, jak po obejrzeniu "Terminatora" nie chciał słyszeć o innych filmowych postaciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sen Krzysztofa Langa wzbogacił światową literaturę

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 14:48
- Dopóki nie nauczyłem się czytać, robili to dla mnie rodzice. Jedna z lektur wywołała powtarzający się sen, który zapożyczył ode mnie m.in. izraelski pisarz - wspomina reżyser Krzysztof Lang.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimiera Szczuka: wołałabym, by Puchatek był misią

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 16:53
Wątki tożsamościowe i próby spotkania z innością przewijają się w lekturach, które krytyczka literacka i feministka czytała w dzieciństwie.
rozwiń zwiń