Robert Makłowicz: moje pióro prowadzi Niziurski

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 13:32
- Jeśli chodzi o frazę to mój największy autorytet do dziś. Często, gdy piszę, mam wrażenie, że Edmund Niziurski za moje pióro chwyta i je prowadzi - Robert Makłowicz opowiadał w Jedynce o książkach dzieciństwa.
Audio
  • Robert Makłowicz wcześnie nauczył się czytać. Pewną umiejętnością zaskoczył nawet dorosłych (Ene, due, like, fake.../Jedynka)
Robert Makłowicz łączy swe pasje - podróżuje, a w miejscach, do których dotrze, poznaje lokalne tradycje kulinarne. Polacy poznają jego opowieści i przepisy dzięki książkom i programom telewizyjnym
Robert Makłowicz łączy swe pasje - podróżuje, a w miejscach, do których dotrze, poznaje lokalne tradycje kulinarne. Polacy poznają jego opowieści i przepisy dzięki książkom i programom telewizyjnymFoto: PAP/Marek Gorczyński

Zanim podróżnik i felietonista nauczył się składać litery, słuchał bajek, które czytano mu w rodzinnym domu. Już jednak w pierwszej klasie szkoły podstawowej olśnieniem okazała się pierwsza książka Edmunda Niziurskiego "Księga urwisów". - Wyczuwałem tam elementy socrealizmu, ale fabuła była fenomenalna. Potem popłynąłem i wszystko, co Niziurski napisał, natychmiast czytałem - wspomina.

Natomiast lekturą, która zrodziła jego szczery bunt, była bajka autorstwa Marii Konopnickiej "Na jagody". I to nie tylko ze względów literackich.

Robert Makłowicz w rozmowie z Januszem Weissem wspomina wrażenie, jakie robiły na nim kolejne tomy Trylogii Henryka Sienkiewicza, mówi o "smrodku dydaktycznym", który wiał z niektórych książek, opowiada o tym, co najbardziej lubi w kuchni, literaturze i muzyce, a także co go kusi w Dalmacji. 

***

Tytuł audycji: Ene due like fake... o książkach naszego dzieciństwa

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Robert Makłowicz (publicysta, krytyk kulinarny, podróżnik)

Data emisji: 6.12.2015

Godzina emisji: 18.15

asz/gs

Czytaj także

Edmund Niziurski nie żyje. Humorem dodawał swoim bohaterom człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 16:01
"Moi bohaterowie muszą być pełni. Mieć w sobie, prócz cech złych, mieć jednak coś ludzkiego" - mówił Edmund Niziurski w wywiadzie dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lew oprowadza dzieci po Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 16:00
Anna Komorowska jest inicjatorką powstania książki dla dzieci o Pałacu Prezydenckim, której bohaterem jest lew. Zdradziła to podczas rozmowy z Januszem Weissem o książkach jej młodzieńczych lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z babą wcale nie trzeba tak delikatnie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 14:29
- Kierunek ukręcania ciasta według mnie nie jest istotny. Trzeba to jednak robić wolno i z głową, wykorzystując odpowiednie składniki - mówi Robert Makłowicz, kucharz i krytyk kulinarny.
rozwiń zwiń