Jerzy Owsiak: czytelnictwo to rozkosz

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 19:00
Jerzy Owsiak przyznaje, że książki były jego towarzyszem od najmłodszych lat. Dziś stara się je czytać swoim wnukom. - Czytelnictwo to rozkosz budowania marzeń w głowach dzieci – mówi.
Audio
  • Jerzy Owsiak opowiada o książkach czytanych w dzieciństwie ( Ene due like fake.../Jedynka)
- Zaczytywałem się opowieściami o Tytusie, Romku i ATomku - przyznaje Jerzy Owsiak
- Zaczytywałem się opowieściami o Tytusie, Romku i A'Tomku - przyznaje Jerzy Owsiak Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Czytaj i słuchaj także >>
janas zbigniew pap 1200x660.jpg
Zbigniew Janas: pasję latania odkryłem dzięki książkom

Najpierw były książki z ilustracjami Jana Marcina Szancera, czytane co wieczór przez mamę. Później, gdy Jurek Owsiak sam nauczył się czytać, przyszedł czas na Bahdaja i Niziurskiego. - "Uwaga! czarny parasol" jak przeżywałem tę książkę. Byłem przekonany, że te historie dzieją się podwórko obok. Później była "Podróż za jeden uśmiech" i "Szatan z siódmej klasy". Wydawało się, że te wszystkie przygody i nam mogły się przytrafić – wspomina gość Janusza Weissa.

"Hobbita" J.R.R. Tolkiena Jerzy Owsiak czytał trochę z nudów, podczas choroby. Świętująca obecnie drugą młodość książka została kupiona na przecenie za 5 złotych i przeleżała w domu najpierw kilka lat. Po "100 lat samotności" Gabriela Garcii Marqueza z kolegą stali w kolejce. Gdzie dziś Jerzy Owsiak kupuje książki? Co czyta najchętniej? Jaki jest, według niego, najbrzydszy samochód świata? I dlaczego zrobił dziurę w "Elementarzu" Mariana Falskiego?

***

Tytuł audycji: Ene due like fake... o książkach naszego dzieciństwa

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Jerzy Owsiak (prezes zarządu Fundacji WOŚP)

Data emisji: 3.01.2016

Godzina emisji: 18.16

gs/mc

Czytaj także

Marta Ignerska marzy o ilustrowaniu książek dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 14:00
- Dzieci lubią same się domyślać. Szukają w kształtach, kolorach czegoś, co jest odbiciem ich wyobraźni – ocenia Marta Ignerska, ilustratorka książek dla dzieci i animatorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Paweł Śpiewak: Lema doceniam za eseje

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 19:00
- Do dziś science fiction nie czytam i nie lubię – mówi gość Janusza Weissa. Jak dodaje w dzieciństwie śmiertelnie nudził go także... Henryk Sienkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kawalec: świat dziecka budują obrazki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 16:13
- Dla mnie takimi fantastycznymi książkami obrazkowymi były wszystkie księgi "Tytusa, Romka i A’Tomka" znakomitego Papcia Chmiela - mówi aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
rozwiń zwiń