Dorota Sumińska: spałam ze żmijami. To taki miły, spokojny gad

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 18:45
- Węże towarzyszyły mi prawie od urodzenia – przyznaje słynna weterynarz, propagująca wiedzę o zwierzętach. Jej ojciec trzymał żmije w domu, bo chciał robić surowicę, o którą w PRL było trudno. A ona z tymi żmijami spała.
Audio
  • Dorota Sumińska opowiada o swoim życiu ze zwierzętami (Ene due face.../Jedynka)
Żmija
ŻmijaFoto: pixabay.com

Żeby robić surowicę trzeba było pobierać jad żmii. Więc ojciec Doroty Sumińskiej, który - jak przyznaje gość radiowej Jedynki - miał niezwykły dar kontaktu ze zwierzętami, łapał żmije i trzymał je w domu. Węże te trudno trzymać w niewoli, bo zdychają z głodu. Ojciec pani weterynarz nauczył się je karmić. W zimie żmije hibernują, jak wszystkie gady. Ale ponieważ w domu było ciepło, więc żmije nie zasypiały i trzeba było je dogrzewać. - Ja miałam łóżeczko i ciepły becik, więc wsadzał je do mojego łóżeczka i tam się grzały. One były oswojone. To taki miły, spokojny gad - wspomina.

Lubiła też przytulać się do szczurów. Klatki z nimi umieszczono w łazience, żeby nie miały do nich dostępu koty, które również były w domu. Kiedy przycięła sobie ucho, ktoś z rodziny radził, aby przyłożyć zimny nóż. Jednak dziecko zaprotestowało. - Chcę szczurusia - chlipała. Po przyłożeniu "szczurusia" ból minął.

Dorota Sumińska wyjaśnia, czy jest związana rodzinnie z Michałem Sumińskim, który był autorem popularnego w latach 70. i 80. programu telewizyjnego dla młodzieży "Zwierzyniec". Opowiada też o napisanych przez siebie książkach o zwierzętach. Zdradza, jaki jest jej stosunek do występów zwierząt w cyrku i wspomina, co czytała w dzieciństwie.

***

Tytuł audycji: Ene due like fake... o książkach naszego dzieciństwa

Prowadził: Janusz Weiss

Gość: Dorota Sumińska (lekarz weterynarii, publicystka, autorka książek dotyczących opieki nad zwierzętami domowymi, w radiowej Jedynce prowadziła audycję "Zwierzenia na cztery łapy")

Data emisji: 31.01.2016

Godzina emisji: 18.15

ag/pg

Czytaj także

Wrocław przeciwko cyrkowym popisom zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 14:00
- Jestem wielkim przyjacielem widowisk cyrkowych - mówił w radiowej Jedynce weterynarz Jarosław Zajączkowski, inicjator akcji na rzecz zakazu występowania cyrków ze zwierzętami we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modliszka widzi w trójwymiarze

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 22:22
Modliszki widzą trójwymiarowo i między innymi dlatego są tak sprawnymi myśliwymi. Dowiedli tego brytyjscy naukowcy, którzy zakładali owadom specjalne okulary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęło się doroczne liczenie żubrów w polskiej części Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 08:59
Zwierzęta liczą pracownicy parku narodowego i nadleśnictw. Wszystko wskazuje, że stado znowu jest większe.
rozwiń zwiń