Przy tej piosence ludzie płakali. Artyści nie wiedzieli dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 18:40
Włodzimierz Korcz jest autorem muzyki do piosenki "Żeby Polska była Polską", przez niektórych uważaną za drugi hymn naszego kraju. Utwór do dziś wzrusza.
Audio
  • Włodzimierz Korcz wspomina okoliczności powstania piosenki "Żeby Polska była Polską" (Ene due.../Jedynka)
Włodzimierz Korcz
Włodzimierz KorczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Janek Pietrzak poprosił, żebym napisał mu półfinał do kabaretu. Śpiewali piosenkę chórem wszyscy wykonawcy i ku ich zdziwieniu cała sala płakała, a oni nie wiedzieli, dlaczego - wspomina kompozytor. Dodaje, że po takiej reakcji Pietrzak dał utwór na finał, a ludzie dalej płakali.

Czytaj także
korcz-wlodzimierz_1200.jpg
Włodzimierz Korcz: po 40 latach odkryłem "07 zgłoś się" na nowo

Wykonawcy nie mieli w czasach PRL lekko. - Chcieli Pietrzakowi zakazać śpiewania piosenki, ale on się pytał, w którym miejscu ma poprawić tekst - dodaje gość radiowej Jedynki. W końcu i tak zakazano artyście wykonywania tego utworu, więc za granicą go nie śpiewano, tylko muzyk grał melodię na fortepianie. - A ludzie dalej płakali - mówi.

Włodzimierz Korcz ma w swym dorobku też muzykę poważną i filmową do "07 zgłoś się" i "Lata dwudzieste, lata trzydzieste".

Kompozytor opowiada o lekturach swojego dzieciństwa i młodości. Do swych ulubionych zalicza "O dwóch takich co ukradli księżyc". Uważa, że gdyby książka była napisana w języku angielskim, miałaby sławę nie mniejszą niż "Mały książę", bo jest to książka głęboko filozoficzna. Posłuchaj, co kompozytor sądzi o filmie nakręconym według tej książki i dlaczego ceni twórczość Kornela Makuszyńskiego.

***

Tytuł audycji: Ene due like fake... o książkach naszego dzieciństwa

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Włodzimierz Korcz (kompozytor, aranżer)

Data emisji: 14.02.2016

Godzina emisji: 18.16

ag/jp
Czytaj także

Alicja Majewska: Włodzimierz Korcz nie jest moim nadwornym kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 12:34
- Myślę, że Włodek nie byłby zadowolony z takiego określenia. Przypisuje mu ono jakąś podrzędną funkcję. A ja myślę, że można tą relacją odwrócić. Broń Boże nie podlizuję się teraz Włodkowi, ale bardzo go cenię. Zarówno za piosenki, jak i za to, jakim jest człowiekiem - mówiła w Jedynce Alicja Majewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Błażejczyk: Młynarski i Korcz mieli co do mnie nosa

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 16:23
- W 1985 r. narodziłam się jako artystka. Po raz pierwszy zaśpiewałam wtedy piosenkę, która została napisana specjalnie dla mnie - mówi w Jedynce Danuta Błażejczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Majewska "Panom rozsądku nie przybywa"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 19:10
Piosenka dnia Jedynki to najnowsza kompozycja Włodzimierza Korcza do słów Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Alicji Majewskiej.
rozwiń zwiń