X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

El. Euro 2020: wrócił słoweński koszmar. Polska przegrała w Lublanie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:34
Reprezentacja Polski przegrała pierwszy mecz w eliminacjach do mistrzostw Europy. Po serii czterech zwycięstw, lepsi od biało-czerwonych okazali się Słoweńcy, którzy wygrali po bramkach Aljaza Struny i Andraża Sporara.
  • Andrzej Janisz i Tomasz Kowalczyk komentują pierwszą połowę meczu Słowenia - Polska (Radiowa Jedynka)
  • Andrzej Janisz i Tomasz Kowalczyk komentują drugą połowę meczu Słowenia - Polska (Radiowa Jedynka)
Robert Lewandowski walczy o piłkę
Robert Lewandowski walczy o piłkę Foto: PAP/Leszek Szymański

Błysk i konsekwencja

Słoweńcy od początku starali się pokazać, że zamierzają kontrolować przebieg boiskowych wydarzeń. Już w 4. minucie żółtą kartką za faul na Lewandowskim został ukarany Struna. Następnie gospodarze zaczęli wykorzystywać umiejętności indywidualne swojej gwiazdy - Josipa Ilicicia. Pomocnik Atalanty Bergamo raz za razem znajdował sobie przestrzeń na boisku, groźnie uderzając lub próbując dynamicznych podań.

W 35. minucie padła pierwsza bramka. Piłkę z rzutu rożnego dośrodkował Ilicić, a następnie po zgraniu Sporara głową uderzył Struna i Fabiański po raz pierwszy w Lublanie wyciągał piłkę z siatki.

Po zdobytej bramce podopieczni Matjaza Keka konsekwentnie uprzykrzali Polakom życie, próbując groźnych kontrataków.

Dopełnienie koszmaru

Po zmianie stron dobre momenty mieli nasi piłkarze, widoczni byli zwłaszcza Lewandowski i Zieliński. Na nic się to jednak nie zdało, a w 65. minucie Polacy dali się skontrować. Fantastycznym prostopadłym podaniem zewnętrzną częścią stopy popisał się Ilicić, a następnie Andraż Sporar wygrał pojedynek biegowy z Michałem Pazdanem, po czym strzelił drugą bramkę. Polskiemu obrońcy musiały się przypomnieć sceny z meczu mistrzostw świata z Kolumbią, gdy w podobnej sytuacji uciekł mu Juan Cuadrado.

Chwilę później bramkę zdobył Kamil Grosicki, jednak sędzia odgwizdał faul Roberta Lewandowskiego, który wygrał pojedynek o górną piłkę, zgraną skrzydłowemu Hull City. Polacy wyrazili niezadowolenie z powodu niesłusznej decyzji.

Nie pomogli zmiennicy, bo choć Krystian Bielik dał bardzo dobrą zmianę, Jakub Błaszczykowski i Dawid Kownacki nie potrafili wpłynąć na losy spotkania. W końcówce silny strzał z dystansu oddał jeszcze Krychowiak, ale to wszystko, na co stać było polski zespół.

Zespół Jerzego Brzęczka zagrał apatycznie, niemrawo, bez pomysłu na zwycięstwo. Mecz przypominał ten z 2009 roku, gdy nasza kadra przegrała ze Słowenią 3:0. Wtedy był to ostatni dzień Leo Beenhakkera na posadzie selekcjonera.

Choć dziś na tak radykalne decyzje jest za wcześnie, Brzęczek musi wstrząsnąć zespołem. Już w poniedziałek mecz z Austrią, która rozbiła u siebie Łotyszy aż 6:0 i na pewno nie przyjedzie na Stadion Narodowy aby pokornie oddać 3 punkty.

Słowenia - Polska 2:0 (1:0).

Bramki: Aljaz Struna (35), Andraz Sporar (65).

Żółte kartki: Aljaz Struna, Petar Stojanovic (Słowenia), Mateusz Klich, Grzegorz Krychowiak, Bartosz Bereszyński (Polska).

Sędzia: Siergiej Karasiow (Rosja). Widzów: 15 231.

Słowenia: Jan Oblak - Petar Stojanovic, Aljaz Struna, Miha Mevlja, Jure Balkovec - Josip Ilicic, Rene Krhin, Jasmin Kurtic, Benjamin Verbic (62. Domen Crnigoj (90+1. Robert Beric)) - Roman Bezjak, Andraz Sporar (85. Denis Popovic).

Polska: Łukasz Fabiański - Tomasz Kędziora, Michał Pazdan, Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński - Piotr Zieliński, Mateusz Klich (70. Krystian Bielik), Grzegorz Krychowiak, Kamil Grosicki (70. Jakub Błaszczykowski) - Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek (76. Dawid Kownacki).

Warszawa: Polska - Austria (20.45)
Ryga: Łotwa - Macedonia Północna (20.45)

Zapis relacji na żywo:

90 + 4 min. - Koniec. Reprezentacja Polski po bardzo słabym meczu przegrała ze Słowenią 2:0.

90 + 3 min. - Faul na Krychowiaku, ostatnia szansa z rzutu wolnego. Dośrodkował Zieliński, żaden z Polaków nie przejął podania.

90 + 1 min. - Robert Berić zmienia Domena Crnigoja.

89 min. - Trzy minuty dłużej potrwa druga część meczu.

88 min. - Crnigoj opatrywany poza boiskiem.

85 min. - Schodzi z boiska jeden z bohaterów meczu, Sporar. Zmienia go były piłkarz Olimpii Grudziądz i Wisły Kraków, Denis Popović.

84 min. - Bielik walczył o piłkę w polu karnym, będąc otoczonym przez dobrze ustawioną słoweńską obronę.

80 min. - Żółta kartka dla Krychowiaka, to obraz bezradności naszych piłkarzy.

78 min. - Debiutant Krystian Bielik odważnie ruszył z piłką i oddał strzał z dystansu. Niestety, minimalnie niecelny.

76 min. - Kownacki za Piątka. Napastnik Milanu dziś zupełnie niewidoczny, mecz do zapomnienia.

75 min. - Bezjak mimo zmęczenia wraca i asekuruje prawego obrońcę, imponujący widok.

72 min. - Zza pola karnego strzelił niepilnowany Ilicić, z problemami radzi sobie bramkarz West Hamu.

71 min. - Mocny strzał Krychowiaka z dystansu, prosto w ręce Oblaka.

70 min. - Podwójną zmianę przeprowadza Brzęczek. Błaszczykowski i Bielik za Grosickiego i Klicha.

66 min. - Kontrowersyjna decyzja sędziego, który nie uznaje strzelonej przez Grosickiego bramki. Wskazał na faul podająceo Lewandowskiego, jednak trudno się zgodzić z arbitrem. Nadal 2:0 prowadzi Słowenia.

65 min. - Andraż Sporar, 2:0. Szybkie wyjście spod pressingu w wykonaniu gospodarzy, fantastyczne podanie zewnętrzną częścią stopy Ilicicia, później dynamiczny start do piłki Sporara, spóźnienie Pazdana i przegrywamy już dwiema bramkami.

63 min. - Krychowiak mocno poturbowany przy próbie strzału z dystansu, pomocnik Lokomotiwu szybko się pozbierał.

62 min. - Pierwsza zmiana Matjaza Keka, Crnigoj zmienił Verbicia. Kolejny kiks Bednarka, zagranie w kierunku własnej bramki łapie Fabiański.

61 min. - Urwał się obrońcom Grosicki, ale nie przyniosło to żadnej korzyści.

58 min. - Podanie Klicha w pole karne, niestety, do nikogo.

56 min. - Ciekawa akcja Polaków i wejście Bereszyńskiego z lewej strony w pole karne. Uderzenie byłego piłkarza Legii zablokowane.

55 min. - "Zielu" bierze na siebie odpowiedzialność za rozegranie, póki co bez skutku.

53 min. - Pazdan sfaulował Ilicicia, chwilę później po podaniu Zielińskiego odcięty od podania został Piątek.

52 min. - W naszym polu karnym znalazł się Kurtić. Na nasze szczęście strzelił minimalnie niecelnie.

51 min. - Dośrodkowanie Ilicicia z rzutu wolnego zablokowane, chwilę później udana indywidualna akcja Zielińskiego zakończona została niecelnym podaniem.

48 min. - Gospodarze grają ofensywnie, prostopadłe podanie Ilicicia do Sporara zakończyło się nieudanym dośrodkowaniem napastnika.

46 min. - Słoweńcy wznowili grę. Oby druga połowa była lepsza w wykonaniu naszej drużyny.

45 + 2 min. - Wrzutkę z rożnego łapie Oblak. Sędzia kończy pierwszą połowę meczu, przegrywamy 1:0.

45 + 1 min. - Kiks Bednarka bez konsekwencji.

45 min. - Sędzia doliczył dwie minuty.

43 min. - Prawym skrzydłem ruszył Lewandowski, jednak został powstrzymany.

39 min. - Kolejna świetna akcja gospodarzy, wyszedł do piłki Bezjak i dograł w środek pola karnego, w ostatniej chwili nasz bramkarz powstrzymał Verbicia.

38 min. - Polska stara się odzyskać inicjatywę, jednak Słowenia nie zamiesza oddać pola.

35 min. - Polska traci pierwszą bramkę w tych eliminacjach. Dośrodkowanie Ilicicia z rożnego przedłużył Sporar, a piłkę do siatki skierował obrońca Struna. 1:0.

34 min. - Agresywne wejście Krychowiaka powstrzymuje akcję Sporara, rzut rożny.

32 min. - Kolejny faul Mevlji na Lewandowskim.

29 min. - Dobre minuty Słowenii, Verbić szukał podaniem Sporara. Od bramki Fabiański.

28 min. - Groźna kontra gospodarzy, jednak do dośrodkowania Sporara skutecznie wyszedł Łukasz Fabiański.

25 min. - Po nieudanym wybiciu Bereszyńskiego szansę miał Ilicić, jednak strzelił bardzo źle. Wznowi grę Fabiański.

24 min. - Bardzo niecelne uderzenie z dystansu Bezjaka.

23 min. - Dużo zamieszania w polu karnym po zagraniu Grosickiego, jednak Jan Bednarek nie zdołał oddać strzału. Rzut rożny.

21 min. - Piątek przepuścił piłkę, dopadł do niej Kędziora, ale jego dośrodkowanie przeleciało wzdłuż pola karnego.

19 min. - Bezjak atakuje wślizgiem Bereszyńskiego, sędzia jest wobec Słoweńca mocno pobłażliwy.

18 min. - Mevlja bezpardonowo zatrzymuje Lewandowskiego, jednak sędziowie nie dopatrzyli się przekroczenia przepisów.

14 min. - Bezjak sfaulował Bereszyńskiego, obrońca Sampdorii nie podnosi się z murawy.

12 min. - Kontratak Polaków kończy się strzałem Lewandowskiego, jednak czujnie blokują go obrońcy rywali.

10 min. - Gospodarze starają się przejąć inicjatywę, świetny zwód Ilicicia i uderzenie zza pola karnego. Bardzo dobra interwencja Fabiańskiego.

8 min. - Udana wymiana podań na połowie Słoweńców, jednak dośrodkowanie Grosickiego nie znalazło adresata.

6 min. - Próba dośrodkowania Stojanovicia ląduje na poprzeczce polskiej bramki, wznowi Szczęsny.

4 min. - Żółta kartka dla Struny za faul na Lewandowskim.

3 min. - Niecelny strzał pomocnika Napoli z rzutu wolnego.

1 min. - Pierwszy rzut wolny dla naszej kadry z wysokości środka boiska, dośrodkowanie Zielińskiego wybite.

20.47 - Polacy zaczynają mecz, gramy!

20.40 - Piłkarze wyszli już na murawę, za chwilę odegrane zostaną hymny obu państw.

20.30 - Emocje rosną, kwadrans do rozpoczęcia spotkania.

20.20 - Znamy już składy, w jakich mecz rozpoczną oba zespoły. W polskim zespole najwięcej wątpliwości dotyczyło pozycji bramkarza i środkowego obrońcy. Naszą defensywę oprócz Ilicicia i Sporara będzie próbował zaskoczyć Roman Bezjak, napastnik znany z gry w Ekstraklasie dla Jagiellonii Białystok.

20.15 - Witamy i zapraszamy na relację. Na stadionie są już Andrzej Janisz i Tomasz Kowalczyk.

Zostało tylko pół godziny do rozpoczęcia meczu.

Jakub Pogorzelski, PolskieRadio24.pl

aby dodać komentarz
brak

21 marca w Wiedniu meczem z Austrią reprezentacja Polski zaczęła walkę o awans na piłkarskie mistrzostwa Europy 2020. Tak prezentuje się terminarz biało-czerwonych w eliminacjach Euro.

W piątkowym meczu grupy G eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy Austria pokonała w Wiedniu Łotwę 6:0 (4:0). Dwie bramki dla zwycięzców zdobył Marko Arnautovic. Do siatki gości też Marcel Sabitzer, Konrad Laimer i Michael Grigoritsch. Bramkę samobójczą zaliczył natomiast golkiper gości Pavels Steinbors.