X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Mikołajczyk. Od kierowcy do premiera

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 15:18
To już ostatnia audycja z cyklu "Bohaterowie Zielonego Sztandaru". Przypominamy w niej przywódcę Polskiego Stronnictwa Ludowego po śmierci Wincentego Witosa, premiera rządu emigracyjnego w latach 1943-45.
Audio
Stanisław Mikołajczyk
Stanisław MikołajczykFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna
Bohaterowie Zielonego Sztandaru
Narodowy związek chłopski 663.jpg
Audycje specjalne na 120-lecie polskiego ruchu ludowego

Stanisław Mikołajczyk (1901-1966) szybko zrobił karierę polityczną - już w wieku 21 lat wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast". W czasie wojny na emigracji w 1940 roku zastąpił Ignacego Paderewskiego na stanowisku przewodniczącego Rady Narodowej. Pod koniec 1941 roku został wicepremierem, a po śmierci Sikorskiego, 4 lipca 1943, premierem. 8 października 1947 Naczelny Komitet Wykonawczy PSL przyjął rezolucję stwierdzającą, że władze uniemożliwiają partii działalność. Potem Mikołajczyk miał dowiedzieć się, że podczas najbliższego posiedzenia Sejmu zostanie pozbawiony immunitetu i aresztowany. Postanowił wyprzedzić działania komunistów i 20 października 1947 uciekł z kraju.

Jaki wpływ na jego postawę miało wychowanie rodzinne? Czy naprawdę wierzył, że można było wygrać z komunistami w 1947 roku? Za jaki artykuł o Mikołajczyku "oberwał" red. Andrzej Sowa? 

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk, red. Andrzej Sowa (historycy)

Data emisji: 22.12.2015

Godzina emisji: 23.14

mb/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Mikołajczyk – bohater czy tchórz?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 05:40
Czy polityk powinien walczyć o dobro kraju za wszelką cenę, nawet za cenę własnej wolności, czy życia? Dziś trudno rozstrzygnąć ten dylemat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Wycech. Z Wilczogęb do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 13:00
Ten działacz ruchu ludowego, nauczyciel, historyk, marszałek Sejmu PRL, całe życie pracował na rzecz oświaty. - Charakterystyczne w jego pracy nauczycielskiej jest to, że zawsze popadał w konflikt z duchowieństwem - opowiada dr hab. Arkadiusz Indraszczyk.
rozwiń zwiń