Jedynka90 lat Polskiego Radia w Jedynce
Section05
Section06

Polskie Radio świętuje w tym roku 90-lecie istnienia. Dokładnie 1 lutego 1925 roku nadany został pierwszy program radiowy ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, na fali 385 metrów w Warszawie. Był to próbny program i zarazem przełomowy eksperyment techniczny, który poprzedził powstanie 18 sierpnia 1925 r. spółki Polskie Radio.

W związku z 90-leciem istnienia Pierwszy Program Polskiego Radia zaplanował wiele rocznicowych audycji. W studiu radiowej Jedynki pojawią się goście, którzy będą mówili o historii, teraźniejszości i przyszłości Radia. Historię radiofonii w Polsce przypomnimy w specjalnym cyklu nadawanym we wtorki i w czwartki w „Sygnałach dnia”, a powtarzanym w „Popołudniu z radiową Jedynką”. Rocznicowe audycje będą się pojawiać również w innych pasmach. Zapraszamy do słuchania.

Section07

Historie dobrze opowiedziane

90 lat działalności Polskiego Radia to dla nas wielkie święto. Ale też wspaniała okazja, żeby sięgnąć pamięcią w przeszłość i przypomnieć sobie albo dowiedzieć się tego, jak było kiedyś. W czasach kiedy, w co dziś trudno uwierzyć, radia w ogóle nie było i tych, kiedy jego słuchanie było zakazane. W czasach gdy losy radia splatały się z trudną powojenną historią Polski i wtedy gdy w pełni mogliśmy już cieszyć się wolnością.
Zebrała wspomnienia, przeszukała archiwa i opowiedziała - Katarzyna Pilarska.