90 lat Polskiego Radia. Tak rodziły się "Sygnały dnia"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 11:45
1 marca 1973 roku obudziły słuchaczy "Sygnały dnia" . Na ówczesne czasy audycja była przełomowa i cieszyła się ogromną popularnością.
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. 1marca 1973 roku narodziły się "Sygnały dnia" (Jedynka)
Twórcy Sygnałów dnia: (od lewej) Aleksander Tarnawski, Andrzej Jaroszewski, Sławomir Szof, Tadeusz Sznuk, Mieczysław Marciniak
Twórcy Sygnałów dnia: (od lewej) Aleksander Tarnawski, Andrzej Jaroszewski, Sławomir Szof, Tadeusz Sznuk, Mieczysław MarciniakFoto: Archiwum PR/Mirosław Stankiewicz

Pomysłodawcą audycji był Aleksander Tarnawski, który - jak mówi Tadeusz Sznuk - zebrał grupę młodych, choć nie młodocianych dziennikarzy i pozwolił im na więcej, niż wówczas pozwalano.

Nazwę zaś wymyślił wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Sławomir Szof. Przyznaje, że inspiracją dla niego było pismo kolejarzy "Sygnały". - Pamiętam, że dostałem dużą premię - wspomina redaktor.

"Sygnały dnia" - audycja, która budzi Polskę >>>

Początkowo audycja miała 17 minut. Andrzej Matul, lektor i dziennikarz, mówi, że aby przygotować audycję na godzinę 7, do radia przyjeżdżało się kilka minut po 3. "Sygnały dnia" jako jedna z nielicznych audycji bardzo szybko zaczęły być nadawane na żywo. Miały podawać aktualne wiadomości, prognozę pogody, przegląd prasy i doniesienia z regionów. Znamienne, że dziennikarze nie przedstawiali się na antenie.

Cechą charakterystyczną audycji, która pozostaje aktualna do dziś, było to, że prowadzący nie przemawiali, a rozmawiali ze słuchaczami. A ci się odwdzięczali, na przykład wtedy, kiedy Tadeusz Sznuk się poskarżył, że połamały go korzonki.

 

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 10.03.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

ag/asz

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Hejnał od początku na żywo

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 09:20
Polskie Radio do samych początków swojego istnienia starało się nadawać relacje z najważniejszych wydarzeń i być przy tym jak najbardziej autentyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyka i aktualności" - audycja, w której "mówiło się ludzkim głosem"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 11:03
Jedna z najbardziej znanych audycji Radiowej Jedynki powstała 18 września 1950 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Retmaniak: mam hyzia na punkcie teatru i radia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 02:25
- Miałam wielką ochotę pisać i mówić o teatrze, snuć przeróżne opowiastki - mówi Anna Retmaniak, twórczyni cyklicznej audycji "Portret słowem malowany".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko "Matysiakowie", czyli radio jako teatr wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 09:55
Pierwszą powieść w odcinkach nadano w Polskim Radiu 11 stycznia 1926 roku. Była to "Wierna rzeka" Stefana Żeromskiego.
rozwiń zwiń