Polskie Radio dba o poprawną polszczyznę

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 16:27
Już przed wojną Polskie Radio na swej antenie udzielało porad, jak poprawnie mówić i pisać po polsku.
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. Radio propaguje poprawną polszczyznę (Sygnały dnia/Jedynka)
Uczestnicy XVI Ogólnopolskiego Dyktanda w Katowicach
Uczestnicy XVI Ogólnopolskiego Dyktanda w KatowicachFoto: materiały prasowe/Centrum Kultury Katowice

W latach 30. w audycji "Radiowa skrzynka językowa" udzielano porad językowych. Prof.Witold Doroszewski wspomina, że pierwsza audycja została nadana 10 października 1935 roku. Pierwszy radiowy polonista po wojnie kontynuował swą pracę, choć audycja zmieniła nazwę na "Radiowy poradnik językowy". Witold Doroszewski sprawdzał też dziennikarskie teksty przed odczytaniem ich na antenie.
Dziennikarzom zmagającym się z polszczyzną pomaga sekcja językowa. Kierownik sekcji Tomasz Bereda przyznaje, że zadawane pytania wcale nie są proste.
Wiele pytań do Radia mieli też słuchacze. Pierwszy odpowiadał na nie w swych felietonach właśnie prof. Doroszewski. Małgorzata Tułowiecka wspomina, że przygotowywał je bardzo starannie, a do słuchaczy zwracał się bezpośrednio mówiąc obywatelu/obywatelko.
Od 1932 roku Radio Organizowało "Tydzień mowy ojczystej". Po wojnie powrócono do pomysłu i w latach 70. organizowano "Tydzień kultury języka". Zaś od 20 lat mamy na antenie "Dzień dobrej polszczyzny". To jednak nie koniec zaangażowania Polskiego Radia w dbałość o ojczystą mowę...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska
Data emisji: 9.04.2015
Godzina emisji: 6.27
Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

ag/pg

Czytaj także

Andrzej Korzyński: Młodzieżowe Studio Rytm to był przełom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 15:16
- Po raz pierwszy w czasach komunizmu Polskie Radio pozwoliło, żeby powstała konkurencja w redakcjach muzycznych - mówi w Jedynce kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio dzieciom towarzyszy niemal od początku

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 08:55
Od 90 lat radio gra, śpiewa, bawi i uczy. Także najmłodszych. Pierwszą audycję dla dzieci nadano 17 lutego 1926 roku. Było to słuchowisko "Pan Kotek był chory".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Michalski: przede wszystkim jestem dziennikarzem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 21:28
- Dyrektorem, prezesem i kierownikiem się bywa. Natomiast z zamiłowania, pasji i przekonania zajmuję się popularyzacją nauki - mówił w Radiowej Jedynce Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń