X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koniec protestu w Sejmie: gorzki kompromis

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 11:20
Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych zawiesili okupację parlamentu, a Sejm przegłosował ustawę podnoszącą świadczenia. Czy to kończy sprawę -"Sterniczki" komentują.
Audio
  • "Sterniczki" między innymi o zakończeniu protestu opiekunów niepełnosprawnych dzieci (radiowa Jedynka)
Rodzice zawiesili protest, ale liczą na okrągły stół w sprawie świadczeń
Rodzice zawiesili protest, ale liczą na okrągły stół w sprawie świadczeńFoto: PAP/Radek Pietruszka

Zgodnie z nowym prawem od 1 maja do końca roku rodzice niepełnosprawnych dzieci dostaną 1000 złotych, w roku przyszłym 1200 złotych. Od 2016 roku będzie to kwota 1300 złotych netto. Teraz świadczenie wynosi 620 złotych miesięcznie. Rodzice dostają też dodatkowe 200 złotych ze specjalnego, rządowego programu, który wygaśnie z końcem 2014 roku.

Rodzice opuścili budynek Sejmu. Liczą, że w ciągu miesiąca odbędzie się okrągły stół w sprawie świadczeń. Podkreślają jednak, że nie jest to koniec protestu, a jedynie jego zawieszenie. Ustawą zajmie się teraz Senat. Senatorowie mają wprowadzić poprawkę pozwalającą na waloryzację świadczeń.

Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie - serwis specjalny >>>

- Dobrze, że protest się skończył, ale to gorzki kompromis - mówi posłanka PiS Małgorzata Sadurska.  Gość audycji Jedynki "Sterniczki" podkreśla, że rząd ugiął się bo zauważył, jak protest mógłby wpłynąć na sondaże poparcia. - Rząd zobaczył że grupa opiekunów osób niepełnosprawnych może zniszczyć wizerunek Donalda Tuska, który walczy z wyimaginowaną wojną, a nie dba o najsłabszych - powiedziała Sadurska. Posłanka dodała, że jej niesmak wzbudziło odrzucenie przez większość posłów poprawki PiS, proponującej powiązanie świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci ze średnią krajową, a nie pensją minimalną. Sadurska dziwi się dlaczego poprawka w sprawie waloryzacji nie znalazła się w ustawie przyjętej przez Sejm, tylko trafiła do Senatu.

Według Jolanty Fedak z PSL, byłej minister pracy, przyjęcie ustawy i rezygnacja z protestu, to dobre zakończenie sprawy. Fedak podkreśla, że dedycja o waloryzacji świadczenia jest niezwykle istotna.  - Bardzo dobrze, ze protest się skończył i dobrze, że sejm zgodnie uchwalił ustawę, która rozwiązała problem, przynajmniej na jakiś czas - powiedziała była minister.

Reżyserka teatralna Monika Strzępka przyznała, że najbardziej poruszyły ją reakcje ludzi na protest. Według Strzępki, zabrakło im empatii. - Jako społeczeństwo giniemy. Nas już nie ma. Już nie istnieje coś takiego jak społeczeństwo, w którym grupa lepiej sytuowana patrzy na drugą i może sobie wyobrazić, że ktoś ma gorzej i nie ma na chleb - powiedziała Strzępka. Zgodziła się z nią Joanna Piotrowska z "Feminoteki". Przyznała, że wrażliwość społeczna jest stępiona i w Polsce mamy z tym realny problem.

Rozmawiał Robert Kowalski

iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Między budżetem a współczuciem. Skąd pieniądze dla niepełnosprawnych dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 13:00
Opiekunowie chorych dzieci nie rezygnują z protestu w Sejmie. Chcą natychmiastowej podwyżki świadczeń. - Pieniędzy w budżecie więcej nie będzie - odpowiada im w radiowej Jedynce posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ankietowani popierają protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:34
Polacy w większości uznają protest rodziców niepełnosprawnych dzieci w Sejmie za słuszny. Tak wynika z sondażu jaki dla Informacyjnej Agencji Radiowej przeprowadził Instytut "Homo Homini".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: robimy co możemy, by pomóc rodzicom niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:01
We wtorek mija 14 dzień protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie. - Rząd robi co w jego mocy, by pomóc rodzicom niepełnosprawnych - podkreślił premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice niepełnosprawnych dzieci zawiesili protest i opuszczają Sejm

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 21:37
Sejm zwiększył w piątek świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawych. Posłowie przywrócili też zasiłki dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń