Suwak bezpieczeństwa czy niebezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 11:04
Z końcem października rozpoczął się ostatni w tym roku etap rozgrywki między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.
Audio
  • Suwak bezpieczeństwa czy niebezpieczeństwa? (Sterniczki/Jedynka)
W drugim filarze pozostało 2,5 mln osób
W drugim filarze pozostało 2,5 mln osóbFoto: Glow Images/East News

Ruszył tzw. suwak bezpieczeństwa, czyli taki mechanizm, który powoduje, że pieniądze z OFE osób, którym brakuje 10 lat do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego są co miesiąc przekazywane na konta ZUS.
Zdaniem gościa audycji "Sterniczki" w radiowej Jedynce, prof. Leokadii Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH, to rozwiązanie zastępcze, które zmniejsza ryzyko, ale go nie eliminuje. - W drugim filarze pozostało 2,5 mln osób. Ten system generuje dla Polski ogromne problemy. Nie mamy nadwyżek budżetowych, żeby odkładać w OFE, zatem trzeba skądś zdobyć te pieniądze, by zrefundować ZUS ubytek składki, która od tych 2,5 mln osób nie idzie na wypłatę bieżących emerytur - wyjaśniła.

Dr Lidia Adamska podkreśliła, że nie nazwałaby tego mechanizmu suwakiem bezpieczeństwa. - Dla mnie jest to wręcz suwak niebezpieczeństwa (...) Stwarza on sytuację, kiedy dana osoba dochodząc do wieku emerytalnego stwierdza, że na swoim koncie nie ma realnych pieniędzy, a jej zabezpieczenie na przyszłość wynika tylko z zapisów na koncie w ZUS i zobowiązania państwa wobec przyszłych emerytów - wytłumaczyła. Wysłuchaj całej audycji!

***

Prowadził: Robert Kowalski
Goście: Lidia Adamska, Katarzyna Górna, Leokadia Oręziak, Magdalena Żakowska

Tytuł audycji: Sterniczki

Data emisji: 15.11.2014

Godzina emisji: 10.15
kk/asz

Czytaj także

Ochrona wartości środków zgromadzonych w OFE, czyli suwak bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 06:40
31 października br. zaczął działać tzw. suwak bezpieczeństwa. Oznacza to, że 10 lat przed emeryturą pieniądze zgromadzone przez ubezpieczonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych będą stopniowo przenoszone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Suwak bezpieczeństwa wymusi na funduszach emerytalnych przekazanie w tym roku do ZUS co najmniej 3 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku: 3,6 mld zł na podwyżkę świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 16:53
Przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur wyniesie co najmniej 36 złotych. Tak zdecydował Senat nie wnosząc żadnych zmian do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa, która czeka teraz na podpis prezydenta wprowadza w 2015 roku jednorazową, procentowo-kwotową waloryzację tych świadczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: starość dla kobiety oznacza w 80 procentach samotność

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 18:27
Ponad trzy czwarte populacji mężczyzn w wieku powyżej 65 lat żyje w związkach małżeńskich, podczas gdy kobiety w tej grupie wiekowej są najczęściej wdowami (58 proc.) - wynika z danych GUS przedstawionych w Sejmie.
rozwiń zwiń